• Yumurtalık Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Yumurtalık Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Yumurtalık

Her köşesi mis gibi portakal çiçeği kokan Adana’nın şirinlikte sınır tanımayan ilçesi Yumurtalık, Akdeniz’in kıyısında yer alır. Güney ve doğusu İskenderun Körfezi, kuzeyi Ceyhan ilçesi, kuzeybatısı Adana ili, batısı ise Karataş ilçesi ile çevrilmiş bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ilçenin eski adı Ayas'tır ve halk arasında bu isim hala kullanılmaktadır.

Birbirinden leziz yemeklere ev sahipliği yapan Adana’ya 80 kilometre, Ceyhan’a 30 kilometre mesafede olan Yumurtalık’ın köklü tarihi ortaçağa kadar uzanır. Makedonyalı komutanlar tarafından bir liman şehri olarak kurulan Yumurtalık'ta, eski uygarlıklara ait çeşitli eserlere rastlanmaktadır. Birbirinden güzel ve konforlu Yumurtalık otellerinin çoğu, sahile yakın bir şekilde konumlanmıştır.

Yumurtalık’ta Görülecek Yerler

Ayas Kalesi: Tarihin gölgesindeki Ayas Kalesi, Yumurtalık ilçesinin güneyinde, İskenderun körfezinde yer alan antik bir kentte yer almaktadır ve Ortaçağ’a tarihlendirilmektedir. 7. ve 10. yüzyıllar arasında Araplar ve Bizanslarla olan savaşta tamamen tahrip olan kent 11. yüzyıldan itibaren Ayas adıyla piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde ünlü bir ticaret limanı olma özelliğini sürdüren Ayas’ta biri karada, diğeri limandaki ada olmak üzere iki kale inşa edilmiştir. 1266 yılından 1337 yılına kadar defalarca Memlüklerin saldırısına uğramış ve tahrip edilmiştir. Günümüze ise kalenin yalnızca bazı burçları ayakta gelebilmiştir.

Marko Polo İskelesi: Yumurtalık’ın önemli tarihi eserlerinden biridir Marka Polo’nun 1268 yılında batıdan deniz yolu ile Ayas’a ayak bastığı iskele olan Marko Polo İskelesi. Gemilerin yanaştığı bu iskele, Makro Polo’nun Asya’ya buradan çıkmasıyla tarihi değer kazanmıştır. 1271 yılında Çin dönüşünde yine buraya gelmiştir ve 11. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Yılan Kale: Ceyhan’da bulunan ve tarihine ışık tutan önemli eserlerden biridir yüzyıllara meydan okuyan Yılanlı Kale. Dağ kale zincirinin ilk halkasıdır ve boyutları, karmaşık tasarımı ile Ortaçağ'ın en etkileyici askeri yapıları arasında yer alır. Günümüze olabilecek en sağlam şekliyle ulaşan görkemli kalenin çevresi dıştan 700 metredir. Görkemli duruşuyla Ceyhan’a anlam katan, Ovalık Kilikya'nın tarih boyunca önemli bir üssü olan Yılan Kale, halk arasındaki rivayetlerde ve kayalıklar üzerindeki gözü yukarılara çeken mimarisiyle ovadaki hakimiyetini sürdürmektedir.

Adana: Dört biryanı portakal çiçeği kokan ve Türkiye’nin 5. büyük şehri olan Adana, güney Anadolu'da Akdeniz'den 30 kilometre içeride Seyhan Nehri'nin üzerinde bulunmaktadır. Bu eşsiz coğrafya; nefes kesen güzellikteki doğası, misafirperver insanları, yeşilin binbir tonunu barındıran yaylaları, zengin mutfağı, portakal bahçeleri ve pamuk tarlaları ile mıknatıs gibi çekiyor ziyaret edenleri.

Ceyhan Nehri: Adana’ya güzellik ve renk veren yerlerin başında gelir Ceyhan Nehri. 509 kilometre uzunluğunda olan nehir, Türkiye’nin en önemli akarsuları arasındadır. Elbistan'ın ortasından geçer ve Kahramanmaraş’ta derin vadiler şeklinde akmaya devam eder. Tekir, Fınız, Mağara Gözü ve Hurman başlıca kollarıdır. En önemli beslendiği ilk kaynak Nurhak Dağları'ndan çıkar. Her mevsim bambaşka güzellikler sunar ve seyrine doyum olmaz Ceyhan Nehri’nin. Tarımla uğraşanların can damarıdır ve bereketlidir. Tarihin her dönemine şahitlik etmiştir, bildiği çok şey vardır ve birçok büyük uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Yumurtalık’ta Yapmadan Gelme

Su Sporları: Adana ve Yumurtalık çevresinde birçok spor aktivitesi seçeneği mevcuttur. Özellikle Akdeniz Kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde yer alan plajlar, göller ve kumsallar su sporları için oldukça elverişlidir. Bu kıyılar turizm merkezidir.

Dalış: Akdeniz’e kıyısı olan Yumurtalık ilçesinde 5 – 6 adet dalış noktası bulunur. Sualtının renkli dünyasını ve güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız dalış en güzel bir seçeneklerden biri olabilir.

Doğa Yürüyüşü: Dört bir yanı mis gibi portakal çiçeği kokar Adana’nın, Yumurtalık’ın. Doğal güzelliklerin gölgesindeki bu coğrafyada yürüyüş yaparken rengarenk çiçekler, gülümseyen güneş, keskin iyot kokusu, temiz hava ve kuş sesleri eşlik eder size. Şehrin gürültüsünü geride bırakmak ve doğa ile iç içe olup sıfırlanmak istiyorsanız Yumurtalık’ın güzellikleri içinde kaybolmayı deneyin.

Birbirinden güzel Yumurtalık otellerinde konaklarken tatilinize renk ve eğlence katacak birçok aktiviteye de katılabilirsiniz.

Yumurtalık’ta Yemeden Dönme

Birbirinden leziz yemeklere ev sahipliği yapan Adana mutfağı ile benzerlikler gösterse de sahil kesiminde olduğundan dolayı balık restoranları ile sıkça karşılaşabilirsiniz Yumurtalık’ta.

Adana ve Yumurtalık bölgesinin bilinen ve sevilen yöresel tatlarından bazıları; hamur çorbası, yüzük çorbası, düğün çorbası, mercimekli ıspanak başı, kabak çintmesi, ünü Türkiye sınırlarını aşmış Adana kebabı, içli köfte, sakatat dolması, karakuş tatlısı, taş kadayıfı ve halka tatlısı en özel tatlarındandır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.