• Uzungöl Otelleri - Otel Fiyatları
 •  

Uzungöl Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Uzungöl

Kartpostallara yansımış bir düş fotoğrafı gibi gelir görmeden önce; fakat gördüğünüz an şaşırtacak kadar güzel bir gerçekle karşı karşıya kalmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşarsınız. Ve gölün güzel manzarasını gördüğünüzde bu manzaranın kartpostalları neden süslediğini daha iyi anlarsınız. Gökyüzünün mavisi, güneş, bembeyaz bulutlar, yemyeşil orman ve berrak sudan oluşan manzara karşısında büyülenip, cennete geldiğinizi düşünebilirsiniz. Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alpler'in güzelliğini geride bırakıyor. Havası, suyu, yeşilin binbir tonu şaşırtır ve büyüler sizi. Bu kadar güzellik nasıl bir arada toplanmış diye düşünürsünüz orada kaldığınız her an. Etrafındaki ormangülleri, çiğdemler, orkideler ve çuha çiçeklerinin kokuları eşliğinde bir renk cümbüşüne dönüşüyor yürüyüş Uzungöl’de.

Şehrin karmaşasından, kalabalığından uzak, yeşillikler içinde bulursunuz kendinizi. Doğa kucaklar sizi ve kafanızı meşgul eden sorular yok olup gider. Bulutlara, ağaçlara, sulara karışır kederiniz ve hafiflersiniz. Nefes aldığınızı iliklerinize kadar hissedersiniz ve tarifi imkansız bir mutluluk duygusu kaplar içinizi. Başınız döner temiz hava ve bol oksijenden. Uzungöl her şeye yeniden başlamak için iyi bir başlangıç noktası.

Uzungöl'de Görülecek Yerler

Halzidan Yaylası: Türkiye’nin tanınmış dergilerinden biri, 2009 yılı özel sayısında " Türkiye Saklı Cennetler - 50 Muhteşem Yer " başlığı ile verdiği yerler arasında Trabzon’dan Çaykara’nın Haldizen (Demirkapı) Yaylası’nı 27.ci sırada yayınladı.

Uzungöl’e 15 km mesafedeki Haldizen Yaylası'nda; Balıklı Göl, Aygır Gölü, Pirömer Gölü, Sarıçiçek Gölü, Dipsiz Göl, Çifte Göller adları ile anılan krater gölleri bulunmaktadır .Yedi Göller olarak adlandırılan bu bölgedeki Balıklı Göl’de doğal alabalık yaşamaktadır. Balı ile meşhur Anzer Yaylası ile komşu olan Haldizen Yaylası’nda ağustos ayında bile kar görmek mümkündür . Özel Çevre Koruma Alanı ve SİT Alanı ilan edilen Haldizen Yaylası’nın çok bol suyu ve her mevsim yeşil olması en önemli özelliğidir. Uzungöl’e gelen ziyaretçilerin Haldizen Deresi’ni takip ederek Haldizen Yaylası'na yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirler.

Şekersu Yaylası: Şekersu Köyü'nün eski adı Sakarsu’dur. Soğanlı Dağları’ndaki Şekersu Köyü Karaçam ve Yaylaönü köyleriyle komşudur. Yüksekliği nedeniyle tarım yapılamamaktadır. Tek geçim kaynağı hayvancılık olan köyün nüfusu 2000 sayım sonuçlarına göre 168’dir. Şekersu son yıllarda bir köy olmaktan öte Uzungöl ve civarının yaylası konumundadır. Kış aylarında iklim şartları nedeniyle yerleşime kapalıdır. Köylüler hayvancılıkla geçinir ve kışın Uzungöl civarındaki köylere inerler. Şekersu Köyü aynı zamanda yayla olduğundan köylüler başka bir yayla kullanmazlar.

Gezebileceğiniz diğer doğa harikası yayla ve göller ise; Tabanoz Yaylası, Garester Yaylası, Büyük Yayla, Derindere Yaylası, Balık ve Aygır Gölleri’dir.

Uzungöl Festivali: Karadeniz yaylalarında, genellikle yaz aylarında, hem yerli halkın hem de turistlerin eğlendikleri, yerli sanatçıların konserler verdiği şenlikler düzenlenir. Genellikle 1 Ağustos’ta başlayıp 3 – 4 Ağustos’a kadar süren festival, her geçen yıl daha çok misafir ağırlamaktadır. Paraşüt gösterisi gibi özel gösteriler de festival kapsamında izlenebilir.

Uzungöl'de Yapmadan Gelme

Doğa Yürüyüşü: Doğa yürüyüşü için bulunmaz bir cennet Uzungöl. Deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl'ün boyu 1000, eni 500, derinliği ise 15 metre. Gölün hem solundan hem de sağından uzanan yollar, yürüyüş için başlangıç noktası. Yolun hemen kenarından yükselen orman örtüsü, suya gölgelerini düşürdükçe, yeşilin her tonuyla sarmaş dolaş oluyorsunuz birden. İddiali sporcular dağ-tepe demeden yürüyor, yürüyor. Yaylalar da sizin, Haldizen'in ardına gizlenen irili ufakli göller de...Trekking için bulunmaz bir fırsat!

Uzungöl Jeep Safari: Jeep safari, yaz - kış Uzungöl'de macera arayanlar için biçilmiş kaftan olacaktır. Uzungöl'ün muhteşem tabiatı ile safariniz sırasında rastlayacağınız hayvan ve bitki familyasında farklı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

Uzungöl Fotoğraf Safari Rotaları: Fotoğrafçılık Uzungöl’de keyifle yapılacak aktivitelerden birisidir. Yol boyunca ziyaretçilere eşlik eden kesintisiz yemyeşil orman manzarası, dağların arasından akan irili ufaklı şelaleler ve kimi zaman azgın kimi zaman sakin akan dereler, fotoğraf çekmek isteyenler için mükemmel kareler oluşturur. Özellikle özel aracıyla yolculuk yapanlar fotoğraf çekmek için sık sık mola verebilirler.

Ayrıca daha profesyonel fotoğraflar çekmek için rehberler eşliğinde yapılan, fotoğraf safari rotaları vardır. Bu tur hem yaylaları gezmek hem de fotoğraf bilgisini pekiştirmek isteyenler için ideal bir programdır. Gün içerisindeki geziler esnasında fotoğraf danışmanlarının eşlik ettiği, tur boyunca programda belirtilen konu başlıklarında teorik eğitimlerin verildiği ve uygulamaların yapıldığı bir tur eşliğinde de gelebilirsiniz.

Uzungöl'de Yemeden Dönme

Temiz hava ve yeşillikler içinde yemek yemek ayrı bir keyfe dönüşür, Uzungöl’de ise bu keyfe bir de mükemmel göl manzarası eklenir. Göl çevresindeki restoranlarda ve konaklama yerlerinin sunduğu menülerde Doğu Karadeniz mutfağının bütün örneklerini tatmanız mümkün.

Uzungöl’ü ziyaret edenlerin tamamının mutlaka yediği yayla sularında yetişen alabalığın yeri bir başkadır. Gelen ziyaretçilerin sofralarında mutlaka ana yemek olarak lezzet vermektedir. Uzungöl’de yetişen alabalığın lezzeti Haldizan Deresi'nin soğuk sularıyla yetişmesidir. Alabalıklar tamamen Uzungöl’de doğal ortamda yetiştirilmektedir. Yörenin özel tereyağında yapılması lezzetine lezzet katmaktadır.

Alabalık dışında veya alabalığın yanında çeşit oluşturabilecek yöresel lezzetler de mutlaka denenmeli. Bu yöresel lezzetler arasında en çok beğenilenler ise; mıhlama, lahana çorbası, etli karalahana sarması ve mısır ekmeğidir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Çevrede Neler Var

Gezilecek Yerler Garester Yaylası (3 km)
Haldizen Yaylası (4 km)
Şerah Köyü (4 km)
Şekersu Yaylası (11 km)
Çağrankaya Yaylası (28 km)
Rize Müzesi (46 km)
Sümela Manastırı (53 km)
Altındere Vadisi (54 km)
Çoruh Nehri (51 km)
Lapazan Yaylası (64 km)

Ulaşım Trabzon Havalimanı (57 km)

Bölgede Son Rezervasyon
 • Uzungöl ApartUzungöl Apart
  En son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi
   
 • Özkan OtelÖzkan Otel
  En son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi
   
 • İnan Kardeşler Otelİnan Kardeşler Otel
  En son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi
   
 • Meriç OtelMeriç Otel
  En son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi
   
 • Yayla MotelYayla Motel
  En son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi