• Ürgüp Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Ürgüp Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Ürgüp

Eşi benzeri bulunmayan bir coğrafyaya sahip, birçok insanın Türkiye’yi hayal etme sebepleri arasında gelen ve inançlar kavşağı olan Ürgüp ve Kapadokya, Türkiye’yi dünyaya tanıtan en önemli değerlerimiz arasında yer alıyor. Sadece doğa oluşumları değil, bunun yanında farklı kültürlere ait izler ve hala korunmaya devam eden mimari özellikler Ürgüp’ün güzelliğine güzellik, değerine değerine değer katıyor.

Her köşesi tarih, yaşanmışlık ve huzur kokar. Her sokak ayrı bir döneme şahitlik etmiştir ve her adımda tarihin gölgesinde yürüyor hissine kapılırsınız. Orada kaldığınız her an heyecanlı olmanızı sağlar büyülü yapılar ve keşfetmenin mutluluğunu hissedersiniz tüm hücrelerinizde. Geçmiş, günümüz ve gelecek arasında gidip gelirsiniz etrafı izledikçe. Ve böyle bir güzelliği görebildiğiniz, dokunabildiğiniz için kendinizi şanslı hissedersiniz. Ürgüp, Tabiat Ana’nın bize bahşettiği büyülü bir masal kadar güzel.

Ürgüp\'te Görülecek Yerler

Taşkınpaşa (Damsa) Külliyesi: 14. Yy ortalarında inşa edilen külliye, Ürgüp’e 18 km mesafedeki Taşkınpaşa köyü’nde bulunmaktadır. İki türbe, medrese ve camiden oluşur. Caminin üç sahınlı ana mekanının mihrap önü kubbeyle, öteki bölümleri beşik tonozla örtülmüştür. Uzun bir hole açılan değişik büyüklükteki odalardan oluşan medresenin aslında bir saray olduğuna ilişkin görüşler vardır.

Kadıkalesi: 100 metre olan ve eski dönemlerdeki savaş durumlarında şehirde yaşayan çocuk ve kadınların sığındıkları bir yapı olmuştur. Kaleden tepenin altından akan Damsa çayına geçit vardır.

Göreme: Göreme’ye baktığınızda menekşe ve zambakların arkasındaki vadi rüyalar aleminden çıkmış bir kare gibi görünür. Kapadokya’nın en hareketli ilçelerinden biridir. Oteller, pansiyonlar, restoranlar, otantik dükkanlar, aradığınız her şey burada mevcut. Dünyevi işleri bir yana bırakıp kendilerini dine adayıp, inzivaya çekilen ilk Hıristiyanlar Kapadokya’yı merkez seçip, yüzlerce kaya parçasını oyarak kilise ve manastırlarını yaratmışlar. 1923’deki nüfus mübadelesine kadar bölgede yaşayan Anadolu Hıristiyanlarının kiliseleri Kapadokya’nın dört bir köşesine yayılmış durumda. Göreme Açık Hava Müzesi’nin en görkemlisi, müzeyle otopark arasında yer alan Tokalı kilise.

Ihlara Vadisi: Benzersiz güzellikteki doğası, vadi içine oyulmuş kiliseleri, Melendiz Çayı\'nın büyüleyici görüntüsü ile Ihlara inanılmaz güzellikte bir atmosfere sahiptir.

Hasandağı’ndan çıkan bazalt ve andezit iyoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler kanyonu oluşturmuştur. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlardan Kapadokya ırmağı anlamına gelen ‘Potamus Kapadukus” denilmekteydi. 14 km uzunluğundaki vadi Ihlara’dan başlar. Selime’de son bulur. Vadinin yüksekliği yer yer 100-150 m.dir. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız mezarlar, barınaklar ve kiliseler bulunmaktadır. Bazı barınaklar ve kiliseler yer altı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılıdır.

Avanos: Ürgüp’e gelip, Kapadokya’daki en çarpıcı yerlerden biri olan Avanos’u görmeden dönmeyin. Toprağa verdiği hayatla bilinir Avanos. Pişirilerek mucizevi şekilde, farklı gereçlere dönüşen toprak kaynağını Avanos’un ortasından geçen Kızılırmak’tan alır. Bağcılıkla öne çıkan ilçe de, dağların eteklerinde yetişen üzümler sofraları süslemekle kalmaz, mağazalarda da yerini şarap olarak alır.

Ürgüp\'te Yapmadan Gelme

At Binme: Bölge de bulunan birkaç at çiftliği ile günlük turlara katılmak mümkün. Ata binmediyseniz de problem değil çünkü deneyimli kişiler nezaretinde birkaç saatlik bir tur yapabilirsiniz. Ürgüp-Kapadokya bölgesini at sırtından görmek farklı bir deneyim olacak sizin için.

Bisiklet Gezisi ve Yarışı: Bisiklet gezileri için çok güzel parkurlar ve olanaklar var bu çevrede. Vadilerin bazıları gezi için ideal, bazıları ise üst seviye bisikletçiler için. Temmuz ayında yapılan yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken dağ bisikleti yarışmaları var. Eğer temmuz ayında geldiyseniz, şölen tadında geçen bu yarışmaları izlemeden dönmeyin.

Zamantı’da Rafting: Kapadokya geziniz sırasında deniz kenarından uzak olma fikrine dayanamıyorsanız sizin için çok güzel bir alternatif var. Günübirlik tasarlanmış rafting programına katılın, Zamantı kanyonunun mavi sularını, coşkulu şelalelerini eski su değirmenlerini keşfedin.

Balon Turu: Unutmak, her şeye uzaklardan bakmak ve sadece o anın tadını çıkarmak istiyorsanız, uykunuza kıyın ve Göreme’de günün ilk ışıklarıyla balondan muhteşem vadiyi izleyerek güne başlayın. Yukarıdan eşsiz manzarayı seyre daldığınız andan itibaren zaman ve mekan kavramından uzaklaşıp, başka bir boyutta gibi hissedeceksiniz kendinizi. Gördüğünüz güzellikler karşısında nefesiniz kesilecek ve balon turu bitmesin isteyeceksiniz.

Sema Gösterisi: Yerin altına kazılmış bir mağarada neyin büyüleyici sesi eşliğinde dönen semazenleri seyrederken bambaşka bir boyuta geçeceksiniz. Onlar döndükçe, zihninizde sizi yoran ve sürekli dönüp duran düşünceler, semazenlerin gösterisine karışacak ve hafiflediğinizi hissedeceksiniz. Onlar yerini folklorculara bırakırken, “Yaşadıklarım acaba gerçek mi?” sorusu kafanızı kurcalayıp duracak.

Ürgüp\'te Yemeden Dönme

Ürgüp ve Kapadokya mutfağı birebir aynıdır. Yörede yetişen ürünler etrafında gelişmiş bir mutfaktır. Bu coğrafyada tarımsal ürünlerin çok çeşitli olmaması mutfağı ve beslenme alışkanlıklarını etkilemiştir. Yemeklerde kullanılan malzemeler ağırlıklı olarak yörede yetişen patates, mercimek, kabak, buğday, nohut, fasulye gibi ürünlerden oluşmaktadır.

Yöresel yemeklerden en önemlileri; düğü çorbası, sütlü çorba, ağpakla, nohutlu yahni, kayısı dolması, gendirme, dıvıl ayva dolması ve dolaz, testi kebabı ve çömlek kebabıdır.

Meşhur Kapadokya testi kebabında kullanılan testiler Avanos’ta üretiliyor. Testilerin içine yemekte kullanılan malzemeler koyuluyor. Testi 2 saat pişiyor. Müşterinin önünde testi kırılıyor ve müşteriler sıcak yemeklerini afiyetle yiyorlar. Kapadokya testi kebabının üç çeşidi var. Kuzu testi, dana testi ve vejetaryen testi. Dünyaca ünlü Kapadokya şarapları bölgenin adının duyulmasında etkili oluyor. Tatmanızı ve gelirken sevdiklerinize hediye getirmenizi öneririz.

Yazıyı kısalt...

Ürgüp Otelleri

Ürgüp yakınında 1 adet otel bulundu.

 
Göreme Suites
  • Otel
  •  

Göreme Suites ( 7 km )

Aydinli Mahallesi, Guvercinlik Sokak, No:3 Göreme Kapadokya Göreme Suites Kapadokya’nın büyülü atmosferinde sizlere çok özel bir tatilin kapılarını aralıyor. Yalnızca 7 odadan oluşan
  • %100
  • 1 kullanıcı oy vermiş
  • 100 puan
  • "Muhteşem" 
  •  
Bu tesise son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi.
Kişi Başı

En
uygun

75

.00 TL

Oda-Kahvaltı
 
Göreme Suites75,007434100
 

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Yakınındaki Oteller
Bölgede Son Rezervasyon