• Taşucu Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Taşucu Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Taşucu

Silifke’ye bağlı olan doğa harikası Taşucu, Türkiye’nin Akdeniz’e ve Kıbrıs’a açılan çok önemli bir kapısı konumunda yer alır. Bu şirin belde, Toros Dağları’nın yeşili ile Akdeniz’in mavisinin kucaklaştığı bir noktada kurulmuştur. İklimi, sıcakkanlı ve misafirperver halkı, çiçeklerle bezenmiş sokakları, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ile yerli, yabancı herkesin beğenisini kazanan, bu nedenle dünyanın her yerinden insanların gelip yerleştiği veya tatilini geçirdiği, gün geçtikçe büyüyen ve güzelleşen bir beldedir.

Her mevsim ayrı güzellikler sunar ve kendine hayran bırakır Taşucu. Mavisi, yeşili, içinizi ısıtan güneşi, sokaklarında özgürce koşuşturan çocukları ile hayallerinizden fırlamış gibidir bu güzel belde. Şehrin gürültüsünden, yoğunluğundan sıkıldıysanız, Taşucu’nun sakinliği ve huzur kokan atmosferi ruhunuza iyi gelecek.

Taşucu’nda Görülecek Yerler

Mezgit Kalesi: Silifke’de yer alan ve simgelerinden biri olan Mezgit Kalesi, kale olarak biliniyor olsa da bir anıt mezardır. Literatürdeki adı Korkusuz Satrap Mezarıdır. Taşucu'nda gezinti yaptığınızda hiç ummadığınız bir anda karşılaşırsınız bu mezarla. Yüksekliği altı katlı bir apartman boyutunda olan Mezgit Kalesi, sağlamlığını olduğu gibi korumaktadır. Kalenin mimarının kim olduğu bilinmiyor; fakat güçlü karaktere sahip birinin yaptığını, kalenin mimari yapısından anlamak hiçte zor değil.

Aya Tekla Kilisesi: Tarihi ve doğal güzelliklerin gölgesindeki Silifke’de en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelir Aya Tekla Kilisesi. Hristiyanlığın en önemli ve en eski merkezlerinden biri olmakla birlikte Hristiyanlığı yayan ilk kadın azize olan Aya Tekla'dan ismini almıştır. Aynı zamandan Saint Paul'un en iyi öğrencilerinden biri olan Aya Tekla, burada bulunan mağaralarda ömrünün son zamanlarını geçirmiş ve halka Hristiyanlığı yaymaya çalışmıştır. Üstelik mucizeler yarattığı da bilinmektedir. Ölümünden sonra yaşadığı mağara kiliseye çevrilmiştir. Hristiyanlar tarafından hac merkezi olarak kabul edildiği için birçok yabancı turist kiliseyi ziyaret etmektedir. Kilise, tarihsel yapısını ve önemini kaybetmeyerek günümüze kadar gelmiştir.

Amphora Müzesi: Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Amphora Müzesi 1997 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede 400 amphora ve diğer eserler sergilenmektedir. 2003 yılında estetik bir sergileme anlayışı içinde ziyarete açılmış. Müze, Roma ve Bizans eserleri arasında en eskisi M.Ö. 8. yy, en yenisi M.Ö. 17 yy tarihlenmesi, toprak ve taş heykelcikleri, gümüş paralar, fosiller ile kendi konumunda dünyanın en zengin müzesi olarak değerlendiriliyor. 3000 yıllık tarih süresinin yaşandığı Amphora Müzesinin merkezde bulunması, Kıbrıs'a gidip gelen yolcuları ağırlaması, yaz sıcağında taş bina serinliğinde keyifle gezilebiliyor olması, büyük ilgi görmesine neden oluyor.

Taşucu’nda Yapmadan Gelme

Doğa Yürüyüşü: Akdeniz’in mavisi ile Toros Dağları’nın yeşilinin kucaklaştığı yer diye bilinen Taşucu’nda doğa yürüyüşü yaparken yenilendiğinizi hissedeceksiniz. Tüm hücrelerinizde hissettiğiniz temiz hava, yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanlar ve kuş sesleri arasında kaybolup gidecek aklınıza takılan her şey.

Dalış: Taşucu tatilinizi biraz daha renkli ve eğlenceli hale getirmek ve Akdeniz’in berrak sularını keşfetmek istiyorsanız dalış en güzel seçeneklerden biridir. Deniz altı zenginlikleri bakımından Akdeniz, dalış severler için büyüleyici güzellikler sunmaktadır. Sualtı mağaraları ve batık gemiler olması sebebiyle Kızkalesi’nden Anamur’a kadar birçok koyda bireysel ya da toplu olarak dalış yapılabilmektedir. Narlıkuyu’dan, Tisan’a kadar geniş bir sahil bandında yapılabilecek dalış sporu uzman hocalar eşliğinde yapılabileceği gibi, günü birlik gelen sporseverler için eğitmen eşliğinde de yapılabilir.

Taşucu’nda Yemeden Dönme

Taşucu mutfağı, Silifke ve Mersin mutfağının karışımından oluşmuştu ve zengin bir menüye sahiptir. Kahvaltıların ve öğle yemeklerinde sofranın baş tacı bazlamadır. İçine çökelek, peynir, soğanlı kavurma, sivribiber ve domates konup yenir.

Yöresel tatlarından en bilinenleri; kulak çorbası, övelemeç, keşkek, topalak, çileme, sıkma börek, çekme, bazlama ve yazın domatesle hazırlanan, öğle yemeklerinde tek başına öğün olabilen batırıktır. Dünya da çok talep gören fakat Türkiye’de çok bilinmeyen mavi yengeç ise Taşucu’ndaki Karadeniz dalyanında bol miktarda bulunmaktadır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.