• Kelebekler Vadisi Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Kelebekler Vadisi Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Kelebekler Vadisi

Bulutların, güneşin, gökkuşağının ötesinde, cennetten bir parça gibi Kelebekler Vadisi. Hayal dünyamızda yarattığımız masal ülkelerinin ete kemiğe bürünmüş hali gibi. Fethiye Ölüdeniz’e 5 km uzaklıkta, World Heritage Foundation tarafından, dünya üzerinde korunması acil gerekliliğe haiz 100 dağdan biri olarak tespit edilen Babadağ'ın (1970 m Anti Kragos) eteklerinde bulunan bir kanyon. Çevresindeki ortalama 350 m yükseklikteki dağlarla izole bir yapıya sahip olan vadi, yaz-kış akan küçük şelalesi, tertemiz denizi ve yeşilin tonlarıyla karışan, renkli çiçekleriyle farklı bir atmosfere sahiptir.

Dünyada ender rastlanan kaplan kelebeklerinin yaşam alanı haline gelen vadinin çağlayanlar bölümündeki cangılda Kaplan Kelebeği kolonisi barınıyor. Geceleri hareketli olan ve vadiye ismini veren bu tür yanında, tespit edilebilen 35 kadar gündüz 35 kadar da gece kelebeği bulunur. Bunlar arasında Danaus Cripsipus'un bir alt türünü oluşturan endemik (yalnız oraya mahsus) kelebekler de vardır.

Kelebekler Vadisi'nde Görülecek Yerler

Kabak Koyu: Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi'nin komşusu diyebiliriz, 4 km güneyinde yer alır. Birinci derecede SİT alanı olup birçok endemik bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan doğa harikası bir yerdir. Şehir yaşamının karmaşasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı sunar. Kabak Koyu, tamamıyla bakir doğası ve eşsiz konumuyla hem yerli hem de yabancı turistleri şaşırtan, bir görenin bir daha unutamadığı, dünyaya hediye edilmiş bir cennet parçası olarak belleklerdeki yerini almıştır. Kelebekler Vadisi'ne gittiyseniz, Kabak Koyu’na uğramadan rotanızı dönüş yoluna çevirmeyin.

Faralya: Doğanın kucağında bir nebze olsun soluklanmak isteyenler için eşsiz bir yer Faralya. Sakinlik, yürüyüş, kuş sesleri eşliğinde mükemmel bir terapi alanı gibi. Faralya’nın girişinde, ormanın içinde yürüyüş yaparken, patikadan dağa doğru ilerledikçe kızıl çamların, ardıçların, kekiklerin, defnelerin, incir, zeytin ve çeşitli meyve ağaçlarının arasında kaybolmuş buluyorsunuz bir anda kendinizi.

Fethiye’ye 22, Ölüdeniz’e 8 kilometre mesafede, üç mahalleden oluşan ve resmi adı Uzunyurt olan bu köy, dik dağ yamacı boyunca uzayıp gidiyor. Sırtını kızıl çam ormanlarıyla kaplı sarp dağlara yaslamış köy, tarihi Likya Yolu üzerinde bulunuyor.

Kıdırak Koyu: Ölüdeniz Belcekız Plajı'na 3 km uzaklıkta bulunan Kıdırak Plajı, çam ağaçları ve berrak denizi ile ideal bir dinlenme yeridir. Ölüdeniz- Belkcekız Plajı'na nazaran, otel kalabalığından uzak kalması, daha sakin plaj ve mesire ortamını tercih edenler tarafından kullanılıyor.

Kelebekler Vadisi'nde Yapmadan Gelme

Doğa Gezisi ve Tırmanış: Kelebekler Vadisi’ne yürüyüş yapıp denize girebilir veya şelaleye tırmanıp kelebekleri görebilirsiniz. Tabii ki bu gezi için rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz ve bölgede sıcak Akdeniz ikliminin olduğunu unutmamalısınız. Uzun bir yürüyüşten sonra, patikanın sonunda 2 seçeneğiniz var ve her ikisi de sizi cennete götürmeyi vaad ediyor. Seçim sizin cennetlerden cennet beğenin. 2 dakika daha yürüyerek Akdeniz’in mavi sularına kendinizi atabilirsiniz ya da 15-20 dakika daha yürüyerek vadinin sonunda bulunan şelalede yüzebilirsiniz.

Dalış: Faralya Köyü’ne tırmanış parkuru ve yüzlerce deniz canlısının gözlemlenebildiği dalış bölgeleriyle Kelebekler Vadisi Fethiye’nin en çarpıcı yerlerinden biridir.

7 Koylar Turu: Şövalye Adası, Samanlık, Hillside, Akvaryum, Dalyan, Le Koyu, Kızıl Ada, Çalış Plajı’nı kapsayan tur sayesinde 1 gün içinde bir çok yer görme ve hepsinde yüzme şansınız olacak.

Kelebek Turu: Başta kaplan cinsi kelebek olmak üzere 100’e yakın kelebek çeşidini bir arada görmek için en uygun yer Kelebekler Vadisi’dir. Milyarlarca kelebeğin kayaları, ağaçların gövdelerini ve yapraklarını, kısacası her yeri bir şal gibi örttüğünü görmek çok şaşırtıcı bir etki yaratıyor. Önce bunu fark edemiyorsunuz, doğal görüntü böyleymiş gibi geliyor insana. Ama bir ses, bir hareketle havalanıveren kelebekler gökyüzünü kaplıyor, vadiye gölge düşüveriyor. Yüksek ses maalesef kelebeklerin ölümüne yol açabileceği için gezi sırasında yüksek ses çıkarmaktan kaçınmanız gerekiyor.

Kelebekler Vadisi'nde Yemeden Dönme

Yöre mutfağının en vazgeçilmez tatları arasında balık ilk sırada gelir. Ege ve Akdeniz mutfağının sebze ağırlıklı yemekleri de sofraların vazgeçilmezleridir. Fethiye ve yöresinde birçok yabani ot yemek yapımında kullanılır. Bu otlardan bazıları; kıyışak, labada, körmen, cavırotu, ebegümeci, turpotu, çımkışak, nünü, ecibici, devetabanı, eşek turpu, kayazak ve kokulu ottur. Bu otlar sıvı yağda soğan ile kavrulur; tuz, salça ve toz biber ilave edilerek servise sunulur.

Türk mutfağının yanı sıra, dünya mutfağı alternatifleri de vardır. Fethiye, Saklıkent civarında, yol kenarındaki küçük ve şirin lokantalarda minderler üzerinde gözleme yemek de farklı bir deneyim olabilir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Çevrede Neler Var

Gezilecek Yerler Kıdrak Koyu (7 km)
Gemiler Adası (10 km)
Kayaköy Hayalet Şehri (11 km)
Eşen Çayı (15 km)
Yaka Köyü (15 km)
Kuleli Koyu (18 km)
Tlos Antik Kenti (24 km)
Karaot Kumsalı (26 km)
Letoon Antik Kenti (22 km)
Katrancı Koyu (27 km)

Ulaşım Dalaman Havalimanı (39 km)