• Kastamonu Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Kastamonu Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Kastamonu

Yeşilin binbir tonuna sahip ormanlarla kaplı dağların arasında gizlenmiş bir şehir olan Kastamonu, 12. Yüzyıl Bizans Kalesi ile karşılıyor ziyaret edenleri. Birbirinden güzel yöresel el sanatları, leziz yemekleri, plajları, kayak merkezleri, antik kentleri, milli parkları, sıcakkanlı insanları, yaylaları, camileri ve hanlarıyla adım attığınız anda mıknatıs gibi çeker sizi Kastamonu.

Tarihin, doğal güzelliklerin ve kültürel zenginliklerin büyüsündeki Kastamonu’da yakın dönem Osmanlı sivil mimarisinin özgünlüğünü yitirmemiş birbirinden çarpıcı örneklerini görebilirsiniz. Tatil denince deniz - kum - güneş diyenlere, kar ve kayak diyenlere, tarih ve kültür diyenlere, doğaseverlere, maceraperestlere kısacası herkesin tatil anlayışına hitap eder Batı Karadeniz’in nazlısı, güzeller güzeli Kastamonu.

Kastamonu’da Görülecek Yerler

Kastamonu Kalesi: Kastamonu’ya gelenleri ilk karşılayan, selamlayan ve uğurlayandır tarihin büyüsündeki Kastamonu Kalesi. İhtişamlı görüntüsüyle nefes kesen kale, Kommenler Hanedanı zamanında 12. yüzyıl içerisinde Türklerin bölgeye yaptıkları akınlar neticesinde yapılmıştır. Kalenin alt yapısı Orta Çağ Son Dönem Bizans mimari özelliğini taşırken; günümüze kadar ulaşan kısmı beylikler döneminde esaslı tamirattan geçirilmiştir. Son olarak 2005 yılında Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılmıştır. Şehre hakim bir tepede olan Kastamonu Kalesi, merkezden rahatlıkla görünüyor. Kaleye belli bir noktaya kadar araba ile çıkabiliyorsunuz. Daha sonra hafif meyilli bir yoldan yaya yürüyerek ulaşıyorsunuz.

Horma Kanyonu: Gizli kalmış bir cennet gibidir Horma Kanyonu. Büyüleyici güzellikteki kanyon Pınarbaşı ilçesine bağlı olan Ilıca Köyü’nde yer alıyor. Derin göllerden ve şelalelerden oluşan kanyonun çıkışında Ölüdeniz'i andıran doğal havuzu dikkatinizi çeken detayların başında gelecek. Adrenalin arayanlara büyük bir heyecan alanı olan bu nokta oldukça tehlikelidir. Bazı yerlerde gezerken kaya blogları geçişinize izin vermeyecek. Bu durumda yüzerek yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Bazı noktalar ise su kemerini andıran oluşumlarla karşılaştıracak sizleri. Bir doğa tutkunuysanız Tabiat Ana’nın torpil geçtiği Horma Kanyonu'nu ziyaret etmelisiniz.

Gideros Koyu: Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir güzellikte sınır tanımayan, cennetin ete kemiğe bürünmüş hali olan Gideros Koyu. 170 kilometrelik kıyı bandıyla birçok güzelliği önünüze seriyor bu cennet köşe. Tabii yolculuğunuzda koyun ilk gösterdiği yapı kendi adını taşıyan Gideros Kalesi ve şirin mi şirin dinlenme yerleridir. Gideros Koyu antik dönemde de bir tersane ve korunak yeri olarak kullanılmıştır. Burayı görür görmez birkaç gün zaman geçirmek isteyeceksiniz. İsmi Cenevizlilerden kalmıştır ve yapabileceğiniz birçok aktiviteye ev sahipliği yapar.

Ilgaz Kayak Merkezi, Kuyluç Mağarası, Sarpunalınca Mağarası, Çatak Kanyonu, Ilgarini Mağarası, Valla Kanyonu, İnebolu Abaş Tepesi, İnebolu Geriş Tepesi, Ilıca Şelalesi, Mahmut Bey Cami ve Pompeipolis Antik Kenti görülecek yerlerin başında gelir. Kastamonu otellerinde konaklarken tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere yakından şahit olmanın keyfini çıkaracaksınız.

Kastamonu’da Yapmadan Gelme

Kayak: Kış aylarında Kastamonu’nun en popüler yerlerinden biridir Ilgaz. Çam ağaçlarının gölgesindeki Ilgaz Dağları’nda aralık ayı ile nisan arasında süren sezonda kayak yapabilir, yılın yorgunluğunu unutabilirsiniz. Tatilinizi renkli ve eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız kayak en güzel aktivitelerden biri olabilir sizin için. Her düzeyde kayakçıya hizmet veren kayak merkezi, tüm güzelliklerini önünüze sermeye hazır.

Foto Safari: Foto Safari için seçilmiş bir yer gibidir Kastamonu ve yakın çevresi. Ilgaz Dağları Milli Parkı, Küre – İnebolu, Tosya – Dipsizgöl, Araç – Dereyayla, Tosya- Yeşilgöl fotoğraf çekimi için çok uygun parkurlar sunar ve doğa tüm güzelliklerini önünüze serer. Şehrin karmaşasından, kalabalığından uzaklaşıp, sakin bir hafta sonu geçirip, gördüğünüz tüm güzellikleri ölümsüzleştirmek istiyorsanız, foto safari turuna katılmayı deneyin.

Kastamonu’da Yemeden Dönme

Kastamonu sadece tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile değil, zengin mutfağı ile de göz kamaştırır. Bu zenginliğin başlıca sebebi; bitki örtüsündeki çeşitli ve tabiata dayalı yetiştirilen hayvan varlığıdır. Bitkiler, mantarlar, yabani otlar, dağ çileği yanında her türlü sebze ve bir çok meyve Kastamonu topraklarında yetişmektedir. Ayrıca, Türkiye’nin en kaliteli sarımsağı burada yetişmekte ve ihraç edilmektedir.

Kastamonu yöresel tatlarından en bilinen ve sevilenleri; mancar yemeği, çemen, tirit, etli ekmek, ekşili pilav, cırık tatlısı, caba güveci, banduma, anakız çorbası, pırasa dolması ve keşkek çorbasıdır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.