• Karaburun Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Karaburun Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Karaburun

Urla Yarımadası’nın Balıkova ve Gerence koyları arasında uzanan Karaburun, İzmir’in sessizliği ve sadeliği ile ön plana çıkan bir tatil beldesidir. İzmir’e yaklaşık 90 kilometre mesafededir. Karaburun yollarında birçok balıkçı köyü, saklı koylar, ormanlık alanlar, rengarenk çiçekler çıkıyor karşınıza ve büyülüyor sizi her köşesi, tatiliniz daha Karaburun’a ulaşmadan bu noktalarda vereceğiniz molalarla başlıyor.

Karaburun, bunaltıcı yaz sıcaklarında, öğleden sonra başlayıp hava kararıncaya kadar her gün düzenli esen imbat rüzgarına sahiptir. Serinleten, kendinize getiren çiçek ve deniz kokusunu karışıp esen ılık rüzgar, sıcak havalarda serinlik verir ve yaz aylarının rahat geçmesini sağlar. Cam gibi denizi, rengarenk çiçeklerle süslenmiş sokakları, tertemiz havası, içinizi ısıtan güneşi ile huzur verir ve sakinlik verir Karaburun.

Karaburun’da Görülecek Yerler

Plajlar: Karaburun’da ve civarında birçok güzel koy ve plaj bulunmaktadır. Bazılarına karayolu ile ulaşım mümkün değildir ve teknelerle ulaşım sağlanır. Nefes kesen güzellikteki koyları rüyadaymışsınız hissine kapılmanızı sağlar. Eşsiz güzellikteki Karaburun’da 2 mavi bayrak taşıyan plaj vardır, Akvaryum ve Kuyucak. Merkezden uzaklaştıkça sakinleşen, fakat bir o kadar da gizemli hale gelen İğdealtı, Büyükkent, Dolungaz, Akçakilise, Kumbükü, Eşendere, Yıldızkent ve Yeniliman plajları görülmeye değerdir. Doğa’nın kucağında, kuş ve dalga sesleri içinde tatil yapmanın ayrıcalşığını yaşayabilmek için mutlaka Karaburun’u ziyaret edin.

Peynirini Mağarası: Karaburun civarındaki dikkat çeken yerlerden biridir Peynirini Mağarası. 229 metre uzunluğunda ve 108 metre derinliğinde olan mağara Karaburun’un Civa Madeni Mevkii’nde bulunur. Çok büyük galerilere sahip olan mağarada yarasalar yaşamaktadır. 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü tarafından ilk kez araştırılmış ve 2002 yılında da Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından dikey kısmı bulunarak yapılan araştırma genişletilmiştir.

Ayşe Kadın Cami: Karaburun civarında en dikkat çeken ve ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden biridir Ayşe Kadın Cami. Mordoğan Beldesinde 700 yıl önce Ayşe Kadın isimli bir kızın vasiyeti üzerine annesi tarafından Türkiye’de bir eşi olmayan modeli Kabe’den getirilen bir camii yaptırılmış. Mordoğan’ın nergisi, sümbülü, karanfili, zeytini genç kız tarafından çeyizine işlenmişti. Ahşap doğrama ve minberi küçük parçalardan geçmeli olarak yapılmıştır. Camii içinde 450 sene önce yapılmış ahşaptan yapılma iki buçuk metre boyundaki saat hala çalışır vaziyettedir. Camii o yıldan beri hiç onarım görmemiş, bozulan bazı yerlerinin onarımı için İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılmaya başlanmıştır.

Karaburun’da Yapmadan Gelme

Doğa Yürüyüşü:Muhteşem güzellikteki balıkçı köyleri ile bezenmiş yollardan geçer Karaburun yolu. Yol kenarlarındaki yüzlerce çeşit çiçek temiz hava ve doğa meraklılarını kendine çeker. Özellikle çiçek ve kelebek fotoğrafçıları için vazgeçilmez ziyaret noktalarından biridir Karaburun ve çevresi. Çiçek kokularına karışan ve başınızı döndüren temiz havayı soluyarak yürüyüş yapmak istiyorsanız, en güzel adreslerden biridir burası.

Dalış: Eşsiz güzellikteki akvaryum gibi denizi ile son yıllarda dalış için dikkat çeken yerlerden biri haline geldi Karaburun. Yapılaşmanın görülmediği birçok koyu ve doğasıyla, Türkiye’nin keşfedilmemiş doğa harikaları arasında yer alıyor. Güneyde Datça Yarımadasına benzer coğrafi yapısıyla gizli cennetleri barındıran Karaburun Yarımadası, doğa harikası koy ve plajları bünyesinde barındırıyor. . Dalış için hemen balıkçı limanının önünde yer alan iki adada dalışlar yapılmaktadır. Dalış noktalarına balıkçı tekneleri ile 15 dakikada ulaşılmaktadır. Sualtı faunası son derece zengin olup, amfora ve klasik Akdeniz balıkları görülebilir.

Karaburun’da Yemeden Dönme

Gizli cennet Karaburun mutfağı leziz ve hafif yemeklerden oluşan çok zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Ege ve İzmir mutfağı ile benzer yönleri fazladır fakat yöreye özgü yemeklerde vardır. Neredeyse tüm restoranlarda, balık ve deniz ürünleri üzerine müthiş bir mönü çıkıyor karşınıza. Karaburun denizle çevrili bir Ege kasabası olması nedeniyle hemen hemen her mevsim her çeşit balığın bulunduğu, nefis zeytin ve zeytinyağı ile ege mutfağının buluştuğu, hurma zeytini, enginarı turp otu, radika ve Ege'ye özgü otları ile yapılan salataları ile sağlıklı ve lezzetli tatlar sunmaktadır. Sarmaşık, kuşkonmaz, ot kavurması, katmer, dede sarığı, sarmaşık ve arapsaçı yemeği, arapsaçı köftesi, keşkek, fava, nişan ve fırında ceviz tatlısı, nohutlu bulgur ve pirinç pilavı, höşmerim, cevizli kıvırma, pelte başlıca yemekleridir.

Deniz ürünlerinden en çok sevilen ve tüketilenler arasında; tuzda lagos, subye yumurtası güveci, balık köftesi, sardalya buğulaması, asma yaprağında barbunya, midye kızartması, midye dolması, dilbalığı gelir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Bölgede Son Rezervasyon