• İskenderun Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

İskenderun Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

İskenderun

Amanos Dağları’nın eteklerinde 5 km boyunca uzanan bir ovada kurulmuştur İskenderun. Kültürel, tarihi, doğal güzellikleri ve zengin mutfağı ile adım attığınız anda mıknatıs gibi çeker sizi. Akdeniz’in kıyısında yer alan ve Hatay’ın en büyük ilçesi olan İskenderun ülkemizin en büyük 4.cü limanıdır. Dört mevsim sıcak bir turizm merkezi olan İskenderun’da güneş her daim göz kırpıyor ve içinizi ısıtıyor.

Temiz havası, denize açılan sokakları, narenciye bahçeleri, sarmaşıkların gölgesindeki bahçeli evleri, sıcaktan kaçıp, ağaçların gölgesinde miskinlik yapan kedileri, sokaklarda özgürce oyun oynayan çocukları, birbirlerine selam vermeden geçmeyen güleryüzlü insanları ve deniz kokan, huzur kokan atmosferi ile aradığınız sakinliği bulabileceğiniz bir yerdir İskenderun. Ailenizin sıcaklığını ve evinizin konforunu bulabileceğiniz İskenderun otelleri, doğal, tarihi ve kültürel güzelliklere yakınlığı ile de unutamayacağınız bir tatil geçirmeniz için tüm imkanlarını önünüze serer.

İskenderun’da Görülecek Yerler

Meryem Ana Havuzu: Arsuz mevkiinde yer alan, halk arasında Seydi olarak da bilinen Meryem Ana Havuzu, yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan doğası ve nehriyle büyülüyor gidenleri. Hristiyan inanışına göre Meryem Ana, Kudüs’ten Efes Antik Kenti'ne yürürken bu noktada durmuş, sıcak ve soğuk suyun aktığı gölde yıkanmıştır. Bu gölde akan soğuk suyun kutsallığı, sıcak suyun ise günahı simgelediğine inanılıyor. Bir inanışa göre de Meryem Ana bu bölgeye geldiğinde oruç tutmaktadır. Orucunu açmak için etrafa bakınırken sudan taşa bir balık atlamıştır ve güneş ışığında pişmiştir ve Meryem Ana karnını doyurmuştur. İşte bu yüzden her yıl Hristiyanlarca 14 Ağustos’ta Meryem Ana Havuzu’nda bayram ibadetleri yapılmaktadır. Bu nedenle Hristiyan'ların hac olarak kabul ettikleri kutsal yerlerden biridir Seydi.

Payas Kalesi: Cenevizliler ve Haçlılar döneminde yapıldığı düşünülür İskenderun’un en çok ziyaretçi alan yerlerinden biri olan Payas Kalesi’nin. Yapı malzemesine göre ise tamamı bir Osmanlı Kalesi’dir. Başta Evliya Çelebi olmak üzere bir dönem birçok seyyahın ilgi odağı olmuştur. İhtişamlı kale, Türk hakimiyetine girdiği dönemlerde oldukça harap bir durumdaymış ve Payas mevkiinin önemi artınca onarımı yapılmıştır. Yabancı gemilerin su ihtiyaçlarını karşılayan kale denize yakın olmasından dolayı 2.ci Sultan Selim döneminde buraya gümrük, tersane ve iskele yapılarak uzun yıllar kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında cezaevi olarak da kullanılan kalede Namık kemal de bir süre hapsedilmiştir.

Cin Kulesi: İskenderun – Hatay tarihi yapıtlar ve doğal güzellikler bakımından zengin bir şehirdir. Cin Kulesi, İskenderun’da ilgi gören yerlerin başında gelir ve Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile deniz kıyısı arasında konumlanmış bir tepede bulunmaktadır. Cenevizliler ya da Haçlılar döneminde yapıldığı tahmin edilen Cin Kulesi, gözetleme kulesi özelliği taşımaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan kuleyi görmeden İskenderun gezinizi tamamlamayın.

İskenderun’da Yapmadan Gelme

Piknik: Altın sarısı kumsalları, yeşilin binbir tonuna sahip ormanları ve berrak denizi ile masalsı bir yanı vardır Arsuz’un. Denizin ve Amanos Dağlarının birleştiği, küresel kuş göç yollarının önemli bir kavşağında, ardıç, kızılçam, göknar ağaçlarının süslediği ormanlara sahip bir cennettir adeta. Uzun bir yürüyüşün ardından, ağaçların gölgesinde piknik yapıp, ruhunuzu dinlendireceğiniz birçok alan vardır Arsuz'da.

Yamaç Paraşütü: İskenderun, Hatay, Arsuz ve yakın çevresi spor aktiviteleri için birçok olanak sunar. Amanos Dağları’nın yüksek alanlarında yamaç paraşütü yapıp, İskenderun’un doğal güzelliklerine daha yakından şahit olabilirsiniz. Ayrıca Avanos Dağları, doğa yürüyüşü, av turizmi ve yayla turizmi içinde ideal bir yerdir.

İskenderun’da Yemeden Dönme

Ünü Türkiye sınırlarını aşmış Antakya – Hatay mutfağı ile benzer bir mutfaktır İskenderun mutfağı. Yöre mutfağında Anadolu motiflerinden kopmadan, Ortadoğu ve Akdeniz esintileri taşıdığı görülür. En önemli kültürü kahvaltı kültürü ile ortaya çıkar. Diğer taraftan, Ege ve Karadeniz kültüründe yer alan sebze ve otlar, doğunun et, güneydoğunun tatlı kültürü İskenderun - Hatay mutfağında yerini almıştır.

Leziz ve sağlıklı yemeklerin süslediği İskenderun – Hatay mutfağına ait yöresel tatlardan bazıları; zahter salatası, mumbar dolması, maklube, kaytaz böreği, saç oruğu, kabak yoğurtlama, domatesli biber, bezirgani salatası, taze çökelek salatasıdır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.