• Gazlıgöl Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Gazlıgöl Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Gazlıgöl

Afyon’a 21 km uzaklıkta olan Gazlıgöl, ünü Afyon sınırlarını aşan ve yerli, yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Gazlıgöl Kaplıcalarına ev sahipliği yapar. Yer altından çıkan madensel sıcak suları ile eski çağlardan bu yana her türlü hastalığa şifa kaynağı olması ile ünlü bir termal tatil beldesidir. Buradaki kaplıcaların çok eski tarihlere inen geçmişleri vardır.

Şifalı kaplıcaları, tarih kokan atmosferi, sürprizlerle dolu sokakları, ağaçların gölgelediği yolları, sıcakkanlı insanları, fesleğen kokularının kapladığı bahçe içindeki şirin evleri, komşuluk ilişkilerinin devam ettiği mahalleleri ile büyüler sizi Gazlıgöl.

Gazlıgöl’de Görülecek Yerler

Gazlıgöl Kaplıcaları: Ünü Afyon’u aşan şifalı kaplıcalar, İhsaniye ilçesine bağlı, Gazlıgöl beldesinde bulunur. İl merkezine 25 km mesafede yer alan kaplıcalar tüm sene boyunca ziyaretçi akınına uğrar. Efsaneye göre, Kral Midas'ın kızı Suna'nın vücudunda çıkan çıbanları hiçbir şekilde tedavi edilememiştir. Suna tedavi amacıyla dolaşırken kaplıcanın olduğu bölgedeki çamurlu su birikintisinden içip uyuyakalmıştır ve uyandığında ağrılarının geçtiğini, çıbanlarının kurumaya başladığını görmüştür. Bunu öğrenen Kral Midas'ın talimatı ile oraya kaplıca yapılmıştır. Kaplıcanın o yıllardan beri var olduğu sanılmaktadır. Gazlıgöl kaplıcalarında faaliyette olan dört hamamdan en eskisi olan Eskihamam, Roma döneminden beri kullanılmaktadır.

Synnada Antik Kenti: Gazlıgöl tatilinde vakit ayırın ve yakın çevresindeki tarihi eserleri görmeden dönmeyin. Afyon yakınında en çok turist çeken yerlerden biri Synnada Antik Kentidir. Kent, Roma ve Bizans döneminde Frigya'nın başkentliğini yapmıştır. Özellikle Roma döneminde yarı özerk özelliği kazanan Synnada'da imparator ve Hierapolis ile birlikte gümüş cistophorus ve bronz sikkeler bastırıldığı ortaya çıkmıştır. Sikkelerin üzerinde bulunan haşhaş resimleri, haşhaş üretiminin o dönemlere kadar dayandığını göstermektedir. Günümüze kadar gelen kalıntılarının arasında stadyum ve tapınaklar kendini göstermektedir.

Phryg Vadisi: Doğal güzelliği ile büyüleyen Phryg Vadisini görmeden tatilinini sonlandırmayın. Vadi, Afyon İscehisar'dan başlayıp Eskişehir sınırlarını geçerek Ankara'ya kadar uzanır. Bu büyük vadide Phrygyalılar hüküm sürmüştür ve o dönemlerden günümüze etkileyici kalıntılar kalmıştır. Aynı zamanda Kapadokya Peri Bacaları'nın oluşumunun aynısı Phryg Vadisi'nde de görülmektedir. Kayaların apartman şeklinde oyulması yürüyüşünüz sırasında sizi fazlasıyla etkileyecek. Phryg Vadisi binlerce yıl önce bir yaşanmışlığa tanık olsa da tabiat güzellikleriyle ve kayalar arasına oyulmuş yaşam alanlarıyla da sizin hayranlığınızı kazanacak.

Gazlıgöl’de Yapmadan Gelme

Kuş Gözlemciliği: Gazlıgöl ve yakın çevresi tatilinize renk katmak için birçok aktiviteyi bünyesinde barındırır. Kuş gözlemciliğine meraklı olanlar için, Karakuyu Gölü, Eber Gölü ve Acı Göl en uygun alanlardır.

Doğa Yürüyüşü: Gazlıgöl’ün doğal güzellikleri içinde mis gibi havasını soluyarak yürümek size iyi gelecek. Kuş sesleri, hafif esen rüzgar, çiçeklerle bezenmiş toprak yollar eşlik edecek attığınız her adıma. Unutmak ve sıfırlanmak istiyorsanız, Gazlıgöl’ün eşsiz güzellikteki doğasına bırakın kendinizi.

Gazlıgöl’de Yemeden Dönme

Gazlıgöl mutfağı renkli, zengin ve sağlıklı bir menüye sahiptir ve Afyon mutfağı ile benzerlikler gösterir. Hamur işleri, haşhaşlı ve kaymaklı yiyecekler yöreye has özellikler taşır.

Leziz yemeklere ev sahipliği yapan Gazlıgöl mutfağının en bilinen ve sevilen yemekleri arasında; sakala çarpan çorbası, çullama köfte, ilibada dolması, sulu köfte, sırt dolması, göce tarhanası, nohut çöreği, göce köftesi ve tarhanası, özbek pilavı, Afyon salatası, şakşuka yer alır. Ayrıca, Afyon kaymağı, lokum ve şekerlemelerinin ünü ise Afyon’un sınırlarını aşmıştır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.