• Elazığ Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Elazığ Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Elazığ

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alır doğal ve tarihi güzelliklerin gölgesindeki Elazığ. 19. Yüzyıl sonlarında Elazığ Ovası üzerinde kurulmuştur ve bölgenin en planlı şehirlerinden biridir. Türkiye’nin en büyük baraj göllerinden olan Keban Barajı bu güzel şehrin sınırları içinde yer alır. Ziraatle madenciliğin yarıştığı ve maden bakımından çok zengin olan Elazığ, tarihi Harput şehrinin devamıdır.

Sıcakkanlı ve misafirperver Elazığ halkı, şehre adım attığınız anda ailenizin sıcaklığını, samimiyetini aratmaz sizlere. Plazalara sıkıştırılmış şehir hayatında, trafikte geçen ve sürekli koşuşturmak zorunda hissettiğiniz yetmeyen zaman diliminden sonra buradaki telaşsız hava sarıp sarmalar sizi. Elazığ otellerinde konaklarken sakinlik, huzur kokan atmosfer, telaşsızca akıp giden zaman ele geçirecek ruhunuzu ve teslim olacaksınız bu güzel şehrin güzelliklerine.

Elazığ’da Görülecek Yerler

Harput Kalesi: 2 bölümden oluşan Harput Kalesi Urartular tarafından inşa edilmiştir. Halk arasında Süt Kalesi olarak da bilinen kalenin yapımında bir rivayete göre harcına su değil de süt eklenmiş çünkü o dönemde bu bölgede su kıtlığı varmış. Tarihi belgelere göre kale Bizans, Roma ve Arapların eline geçmiştir. Büyüleyen güzellikteki Harput Kalesini görmeden, gölgesinde tarihe yolculuk yapmadan tatilinizi sonlandırmayın.

Hazar Gölü: Elazığ’ın güzelliğine güzellik, rengine renk katar Hazar Gölü. Güneyinde Hazar Baba, Mastar Dağları, kuzeyinde Deveboynu ile çevrilmiş tektonik bir dağdır. 22 kilometrelik uzunluğa, 6 kilometrelik genişliğe sahip olan Hazar Gölü'nün suyu berrak, sodasız ve tuzsuzdur. 1990 yılında yapılan araştırma sonucunda Hazar Gölü'nün içerisinde batık bir kentin olduğu keşfedilmiştir. Bu kent yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Doğa harikası Hazar Gölü’nü görmeden, güzelliklerine yakından şahit olmadan ve havasını içinize çekmeden tatilinizi noktalamayın.

Keban Barajını, Çırçır Şelalesini, Harput Buzluk Mağarasını ve Elazığ Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesini görmeden Elazığ gezinizi tamamlamayın. Elazığ otellerinde konaklarken doğal ve tarihi yerlere yakın olmanın keyfine varacaksınız.

Elazığ’da Yapmadan Gelme

Sportif Olta Balıkçılığı: Elazığ turizm ve spor aktiviteleri bakımından birçok seçenek sunuyor tatilcilere. Bunlar arasından en çok tercih edilenlerden biri sportif olta balıkçılığıdır. Nefes kesen güzellikteki Keban Barajı kıyılarında yapılan sportif amaçlı amatör olta balıkçılığı ve her yıl Hazar Gölü’nde temmuz - ağustos aylarında su sporları şenliği kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Kayak: Hazar Baba Kayak Merkezi kış aylarında yerli turistler ve özellikle de Elazığlılar tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Sivrice ilçe merkezine 6 km mesafede olan Hazar Gölü kıyısında 2347 metre yüksekliğinde olan Hazar Baba Dağı’ndaki kayak merkezi, son yıllarda gelişmekte olan kış turizmine canlılık getirmiştir. Kayak yaparken aynı zamanda Hazar Gölü ve Keban Baraj Gölü’nün görüldüğü, adeta bir seyir tepesi konumundaki Hazar Baba Dağı hiçbir yerde görülmeyen güzellikler yaşatmaktadır ziyaret edenlere.

Bisiklet Gezisi: Elazığ’ın güzelliklerine daha yakından dokunmak, doğa ile iç içe olmak ve kuş sesleri eşliğinde pedal çevirmek istiyorsanız birçok parkur alternatifi sunar size bu eşsiz coğrafya. Özellikle Murat Nehri Vadisi ve yakın çevresi bisiklet turları için büyüleyici güzellikte alternatifleri barındırıyor bünyesinde.

Elazığ’da Yemeden Dönme

150’ye yakın yemek çeşidi olan Elazığ’da renkli ve zengin bir menü çıkar karşınıza. Geleneksel Elazığ (Harput) mutfak kültürü, Türk mutfak kültürünün izlerini taşır. Bölge de üç öğün yemeğin dışında kuşluk yemeği ve özellikle yatsılık denilen pestil, ceviz, meyve ve orcik gibi yiyeceklerin bulunduğu sofralar açılır.

Elazığ’a soflarını süsleyen yöresel tatlardan bazıları; tutmaç, umaç aşı, kara kavurma, tandır ekmeği, maden köftesi, Harput köftesi, bulamaç, pestil kavurması, ekmek tatlısı, dolanger, kofik dolma, kaburga dolması ve sebzeli tarhanadır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.