• Diyarbakır Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Diyarbakır Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Diyarbakır

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır, tarihin gölgesinde kurulmuştur ve kent merkezi yaklaşık 9 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, Osmanlı Dönemi’nde doğuya sefer düzenleyen orduların hareket üssü ve kışlası olmuştur.

Mistik görüntüsü ile büyüleyen Diyarbakır’ın tarihinin, Çayönü’nde yapılan kazılarda M.Ö. 7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Doğu’nun en güzel kentlerinden biri olan Diyarbakır, leziz yemekleri, misafirperver halkı, tarihin gölgesinde uzanan yolları, karpuz’u, evlerin camlarından çamaşır sarkan ara sokakları, tarihi dokusu, doğal güzellikleri, yerel takıları ve Dicle Nehri ile adım attığınız anda mıknatıs gibi çeker sizi. Diyarbakır otellerinde konaklarken tüm bu güzelliklere yakından şahit olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Diyarbakır’da Görülecek Yerler

Diyarbakır Surları: Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olması ile ünlüdür Diyarbakır Surları. 5.5 kilometre uzunluğunda ve 7-8 metre yüksekliğinde olan surlar mistik görüntüsü ile ziyaret edenleri büyülüyor. M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surların yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. 5 çıkış kapısı ve 16 kalesi olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeridir. Ortaçağ askeri mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar kabarmalar ve yazılarla süslenmiştir. Yaklaşık 900 yıllık bir tarihi bulan surlar; sanatsal ve kültürel özelliklerini taşıyarak günümüze kadar gelmiştir. Tarih boyunca dünyanın önemli uygarlıkları bu bölgede çok önemli eserler bırakmıştır.

Dicle Nehri: Diyarbakır’ın en büyük rengidir Dicle Nehri. Çarpıcı güzelliği ile doğayı saran ve coğrafyaya çekicilik katan Dicle Nehri, binlerce yıldır Fırat Nehri ile birlikte Mezopotamya bölgesine bereket getirmeye devam etmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan nehir, dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olan Hasankeyf'ide çevresinde barındırıyor. Uzunluğu 1900 kilometre olan Dicle Nehri’nin 523 kilometresi Türkiye sınırları içinde yer almaktadır. Diyarbakır’a gelip, Dicle Nehri’ni görmezseniz bu eşsiz coğrafyanın ruhuna yakından dokunmamış olursunuz.

Birkleyn Mağaraları, Ziya Gökalp Müzesi, Malabadi Köprüsü, Dicle Köprüsü (On Gözlü Köprü), Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır Ulu Cami ve Diyarbakır Müzesi görülecek yerlerin başında gelir. Evinizin konforunu ve ailece sıcaklığını hissedeceğiniz Diyarbakır otellerinde konaklarken tarihi ve doğal güzelliklerin bir adım ötesinde olmak, heyecan verecek size.

Diyarbakır’da Yapmadan Gelme

Bedesten ve Çarşı Gezisi:Uzun yıllar doğunun endüstri ve ticaret merkezlerinden biri olan Diyarbakır, bu özelliğini maden işleri ve ünlü dokumalarına borçludur. Sipahiler Çarşısı’nda bulunan, günümüzde de işlevini sürdüren buğday pazarı, ortada geniş bir avlu, etrafında revaklar, arkalarında oda ve depoların yer aldığı güzel bir örnektir. Yöreye özgü renklerden biri olan yerel takılardan, el dokuması halı ve kilimlerden alabilirsiniz sevdiklerinize.

Sportif Olta Balıkçılığı: Bu büyülü şehirde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir olta balıkçılığı ve son yıllarda baraj göllerinin de artmasıyla gelişme göstermiştir. Merkezde Dicle Nehri, Deve Geçidi Barajı, Çüngüç ilçesinde Karakaya Barajı, Dicle ilçesinde ise Kıralkızı Barajı olta balıkçılığına en uygun yerler arasındadır.

Diyarbakır’da Yemeden Dönme

Birbirinden leziz yemekleri bünyesinde barındırır Diyarbakır mutfağı. Et ve tahıl ağırlıklı yemeklerin ağırlıkta olduğu bir yemek kültürü vardır. Birçok yemek çeşidinde ekşi, acı ve baharat kullanılır.

Diyarbakır yöresel tatlarından bazıları; ekşili dolma, lepik, habenisk, patlıcan meftunesi, içli köfte, cartlak kebabı, çiğ köfte, ciğer kebabı, keşkek, kibukudur, lebeni ve kaburga’dır. Devasa boyuttaki karpuzu, otlu peyniri, üzüm pestili ve örgü peynirinin ünü ise bölge sınırlarını aşmıştır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.