• Didim Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Didim Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Didim

Aydın’a bağlı, Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri üzerinde yer alan Didim, 53 km uzunluğunda sahil şeridinin üzerinde onlarca koya sahip turistik bir ilçedir. Berrak ve mavi denizi, ziyaret edilebilecek tarihi harabeleri, doğası, uzun ve kumlu plajları, buraya has yılda yüzlerce güneşli gün alan mikro iklimi, sokaklardan özgürce oyun oynayan çocukları, hala yaşayan mahalle kültürü ile sizi kendine hayran bırakır. Birçok yabancı turistte eşsiz güzellikteki Didim’e aşık olup, yerleşmiş ve yeni bir hayata adım atmıştır.

Gürültüden, karmaşadan, kalabalık ve stresli ortamlardan bunaldıysanız, bir süre de olsa her şeyi geride bırakmak ve tüm hücrelerinizle tazelemek istiyorsanız Didim size çok iyi gelecek. Rengarenk çiçeklerle bezenmiş sokaklar, bahçe içinde küçük şirin evler, güler yüzlü halkı sayesinde içiniz umut dolacak. Didim tüm ihtişamı ve güzelliği ile sizi mutlu etmek için bekliyor ona doğru yola çıkmanızı.

Didim otelleri kaliteli hizmet anlayışı ve konforlu ortamıyla diğer otellerden ayrılıyor. Didim otel fiyatları ise her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunuyor.

Didim’de Görülecek Yerler

Apollo Tapınağı: Didim dendiğinde ilk akla gelen ve mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerden biridir Apollan Tapınağı. Tüm ihtişamı ve büyüsüyle gelenleri büyüler. Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici ve bağımsız anıtı olarak bilinir Didyma Apollon Tapınağı. Tapınağın anıtsal boyutları ve benzersiz planı kadar, çok iyi bir durumda korunabilmesi de hayranlık uyandırır. Antik Yunan ve Roma dünyasında Apollon Tapınağı'nı boyutları bakımından önemli bir farkla geride bırakacak herhangi bir tapınak yoktur. Helenistlik dönemde tasarlanan Apollon Tapınağı, dev boyutlu mimarlık yapıtlarının Roma'lıların tekelinde olmadığını göstermektedir. Didyma hiçbir zaman bir kent niteliği taşımamıştır. Tapınak ve onun yönetiminde ki bilicilik, Miletos toprakları içerisindedir ve rahibi de kentin önde gelen resmi görevlileri arasında yer almıştır.

Saplı Ada: Tepeden bakıldığında kaşık gibi uzanan ve büyüleyen manzarası ile Akbük’ün en önemli ve en bilinen simgelerinden biridir Saplı Ada. M.Ö. 1500’lü yıllarda Ege Denizi’nde meydana gelen çok büyük bir volkan patlaması sonucu etrafa saçılan küllerin birikimi ile oluşan ada, SİT alanı olarak koruma altındadır. Adaya ulaştığınızda toprağın birkaç santim altına bakarsanız eğer, bu kül tabakasını göreceksiniz. Akbük Koyu'nun yaklaşık 100 metre açıklarında yer alan adaya yürüyerek de ulaşabiliyorsunuz. Suların çekildiği zamanlarda ada ile kıyı arasında su yüksekliği dizlerinizde oluyor.

Priene: Türkiye’nin en güzel, en özel yerlerinden biri olan Priene’yi Bodrum – Söke yolunun 5. km’sinden ayrılan Güllübahçe asfaltından geldiğinizde göreceksiniz. Gördüğünüz her yapıda da adını belirten bir küçük tabelalar göreceksiniz. Priene ve diğer antik yerler üzerine yabancı dillerde yazılmış kitaplar da girişte satılıyor. Kente girince yolun kuzeyinde su ihtiyacını karşılayan üç sarnıç bulunmaktadır. Sağa sapıldığında Mısır tanrılarının tapınağı görülür. Bilinen en eski tiyatrolardan biri olan tiyatrosu 5000 kişiliktir.

Didim’de Yapmadan Gelme

Altınkum Plajı Gezisi: Güneş ışınları altında ışıl ışıl parlayan ve altına benzeyen kumlara sahip olan Didim Altınkum Plajı, Türkiye ve dünyanın sayılı plajları arasındadır. Büyüleyici güzellikteki plaj, ismini altın gibi kumlara olan benzerliğinden almıştır. Altınkum yaklaşık 250-300 gün güneş alan bir sahil beldesi olduğu için gelen ziyaretçiler kış ve ilkbahar mevsimlerinde bile plajda güneşlenir. Hangi mevsim de gelirseniz gelin, Altınkum’un parlayan güneşi içinizi ısıtacak, ruhunuzu dinlendirecek.

Bisiklet Gezisi: Didim ve çevresi bisiklet turizmi açısından birçok parkuru bünyesinde barındırır. Didim – Akbük arasındaki parkurda bisikletçileri doğal, stabilize ve az eğimli yollar karşılar. Ağaçların gölgesinde giderken, kuş sesleri eşlik edecek gezinize. Şehrin gürültüsü, yoğunluğu çok uzaklarda kalacak ve kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz bu gezi sonrasında.

Kuş Gözlemciliği: Bafa Gölü ve çevresi, Türkiye’nin en önemli kuş gözlem alanlarından biridir. Alan, bataklık kırlangıcı ve mahmuzlu kız kuşunun üreyen popülasyonları ile ‘’Önemli Kuş Alanı’’ statüsü kazanır. Büyük Menderes Deltası’ndan gelen tepeli pelikan yıl boyunca gölde görülebilir. Bafa Gölü kışlayan su kuşları açısından büyük önem taşır. Küçük batağan, karabatak, küçük karabatak, boz ördek, elmabaş patka ve sakarmeke kışlayan başlıca türlerdir.

Doğa Yürüyüşü: Didim, doğa yürüyüşü açısından çok zengin bir bölgedir. Özellikle Doğanbey köyü parkuru yerli ve yabancı birçok turistin beğenisini kazanmıştır. Köyde, Milli Park Müdürlüğünün bir tesisi bulunmaktadır. Dağın sırtına vardıktan sonra ortaya çıkan manzara harikadır. Kuzeyde Menderes Deltası, Bafa Gölü, Milet antik kenti, Beşparmak Dağları, Myus ve Azap Gölü görülebilir. Dağın güney yamacı ormanlıktır. 2-3 saatlik bir patika tırmanışından sonra inişe geçilir. Bitki örtüsü harika ve çok çeşitlidir. Örneğin; çam, dağ çileği, defne, erguvan, ayı fındığı, sakızlık, delice, zeytin ve keçiboynuzu görülebilir. Harika bir kanyonun içinden Türkiye’deki iki doğal servi ormanının birisinin yanında, akan çeşmelerin kıyısından, Anadolu çınarlarının gölgesinden, milli parkın içinde boylu boyunca uzanan asfalt yola ulaşılır.

Didim’de Yemeden Dönme

Didim mutfağı, Aydın mutfağı ile birebir aynıdır. Aydın mutfağı hem zeytinyağlı yemekleriyle, hem de et yemekleriyle ünlüdür. Yöresel yemeklerin başında tarhana çorbası gelir. Tarhana dışında da birçok yöreye özgü yemek ve tatlı bulunur. Bunlardan en sevilen ve en çok tüketilenler; acılı güveç, nohutlu kereviz, bulgur pilavı, kuru fasulye, keşkek, akıtma, bazlama, gözleme, kulaç, basma böreği, mantı, börülce, turp otu salatası, semizotu salatası, çingene pilavı simit lokumu, saraylı, basma helva, kaşık helvası, peynir helvasıdır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Bölgede Son Rezervasyon
  • Atlantik ApartAtlantik Apart
    En son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi