• Çorlu Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Çorlu Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Çorlu

Türkiye’nin en gelişmiş 5 ilçesinden biri olan Çorlu, Tekirdağ’a bağlıdır. Önemli sanayisi, güçlü ulaşım bağlantıları, elverişli doğal yapısı, sıcakkanlı halkı, huzur kokan ve telaşsız hali, miskin sokak kedileri, yemyeşil doğası, çiçeklerle bezenmiş sokakları, bahçe içinde şirin evleri ile büyüler sizi adım attığınız andan itibaren. Trakya’nın neşeli ve eğlenceli ruhu yansımıştır Çorlu’nun her köşesine.

Şehirde yaşadığınız koşturmacadan, stresten ve yoğunluktan sonra Tekirdağ, Çorlu’da yavaş akan zaman ve telaşsız geçen günler ruhunuzu dinlendirecek. Sokaklarında dolaşırken aklınıza takılan ne varsa uçup gidecek. Trakya insanının neşeli hali yansımıştır Çorlu’nun her köşesine. Her gün bayram tadında, bayram coşkusu ile karşılanır sanki burada.

Çorlu’da Görülecek Yerler

Çorlu Kalesi: Çorlu’da görülmesi gereken yerlerden biridir Çorlu Kalesi. Orta çağdan kalan kale, Bizanslılar döneminde yapılmıştır. Kalenin doğu ve batısı derin ve kuru dere yatakları ile çevrilidir. İstanbul’a giden yol üzerinde en büyük engeli teşkil ettiğinden sık sık kuşatmalara maruz kalmıştır. l. Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılan kale yıktırıldığından askeri önemi kalmamıştır. Çorlu’nun kuzeyinde yer alan bu kaleden bazı sur kalıntıları ayakta kalmıştır.

Süleymaniye Cami: Büyüleyen güzellikteki Süleymaniye Cami, Çorlu’nun en önemli ve en görkemli tarihi eserlerinden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelir. Eşsiz güzellikteki caminin mimarı Acem İsa’dır. Ana mekan tek kubbelidir, cemaat mahfeli ise üç küçük kubbe ile örtülüdür. İlk yapıldığında 22 odalı medresesi de bulunan bu cami, Cami Kebir adıyla da anılmaktadır.

Fatih Cami: Çorlu’da bulunan eşsiz tarihi eserlerin başında gelir Fatih Cami, Fatih devri mimarı eseri olduğu bilinmesine karşılık, yapılış tarihine ait kesin bilgiler yoktur. Fatih Sultan Mehmet'in süt annesi Daye Hatun tarafından 1453 yılında yaptırıldığı biliniyor. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde bu camiden Ebü'l Feth diye söz edilmektedir. Son cemaat yerinde Pertev Paşa tarafından yazılan kitabesinden anladığımız (1824); 2.Mahmut döneminde, padişahın sadrazamı olan Benderli Mehmet Paşa tarafından onarıldığı yönündedir.

Fatih Cami’nin 12 odalı bir medresesi olduğunu aktarmaktadır Evliya Çelebi. Bu medrese 17. yy'da yanmış, mevcut hamam kalıntısı da günümüze ulaşmamıştır. Haziresinde Kırım Giray hanlarına ait mermerden, bitkisel ve rozet motifli iki sanduka dikkat çekmektedir. Cami duvarına bitişik bir de çeşme bulunmaktadır. Fatih dönemi eseri kesin olan Fatih Çeşmesi'nin kitabesi okunmayacak durumda olmasına karşın, çeşme bugün hala ayaktadır.

Çorlu’da Yapmadan Dönme

Doğa Yürüyüşü: Ağaçların gölgelediği yollarda Çorlu’yu keşfetmek ve ruhuna dokunmak isterseniz, en güzel aktivitelerden biridir doğa yürüyüşü. İsterseniz tarihe dokunan bir yürüyüş, isterseniz de kuş seslerinin sizi takip ettiği, tertemiz doğanın kucağında bir yürüyüş yapabilirsiniz. Şehrin karmaşasından, gürültüsünden ve stresinden sonra Çorlu’nun eşsiz doğası ilaç gibi gelecek size.

Bisiklet Gezisi: Çorlu’nun eşsiz doğası içinde pedal çevirip kafanıza takılan, sizi üzen her şeyi unutmak ve hafiflemek istiyorsanız, bisiklet gezisi en doğru tercihlerden biri olabilir. Ağaçların gölgelediği yollarda, mis gibi havayı içinize çekerek yol almak, Çorlu’yu daha yakından tanımak tatilinize huzur ve renk katacak.

Çorlu’da Yemeden Dönme

Çorlu mutfağı, Trakya mutfağı ve ´Tekirdağ` mutfağından etkilenmiştir. Çorlu’nun labadası kendine özgü yemeklerindendir. Labada bazı yerlerde efelek ya da evelek diye de adlandırılan, dere kenarlarında ve sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Haziran ve eylül ayları arasında yeşilimsi çiçekler açan ve ülkemizde 25 kadar çeşidi bulunan bu bitki Çorlu bölgesinin verimli topraklarında yetişip göce (ince bulgur) ile pişirilip yoğurtla servis yapılan bir sebzedir.

Çorlu bölgesinin geleneksel yemekleri arasında; cıllık, elbesan tava, gülbarak böreği, höşmelim, hakuk, kalle, kodrul, mangır, papaz mancası, pireşe, yoğurtlu borani, zennik en bilinen ve en sevilen yöresel yemekleridir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.