• Ceyhan Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Ceyhan Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Ceyhan

Dört biryanı mis gibi portakal çiçeği kokan, sıcakkanlı insanların memleketi Adana’nın bir ilçesidir Ceyhan. Adana’ya 47 kilometre mesafededir ve merkez ilçeleri dışında en fazla nüfusa sahip ilçedir. Mavisi, yeşili, güneşi, insanları ayrı güzel olan bu şehrin bilinen tarihi 9 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Ceyhan Ovası Hitit, Asur, Fenike, Mısır, İran, Roma ve Bizans medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır.

Tabiatın uyanışıyla birlikte Adana’nın, Ceyhan’ın her yanı portakal çiçeği kokar ve başınızı döndürür, tüm hücrelerinize işler bu en güzel parfümden bile daha güzel kokan çiçek kokusu. Ceyhan otelleri ve pansiyonlarında konaklarken, mis gibi portakal çiçeği kokusu ile uyanıp, doğanın tüm güzelliklerine yakından dokunacaksınız.

Ceyhan’da Görülecek Yerler

Tumlu (Dumlu) Kalesi: Tarihe ışık tutan Tumlu Kalesi, 12. yüzyıldan kalma bir kaledir. Ceyhan Nehri’nin 17 kilometre kuzeybatısındaki Dumlu Köyü civarında, 70 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde kurulmuştur. 8 burca sahiptir ve çevresi toplamda 800 metredir. Doğuya açılan kapısı ve ovaya bakan doğu köşesinde bir gözetleme kulesi vardır. Ayrıca, kalede savunma hendekleri de bulunmaktadır. Kale içinde 3 adet su sarnıcı mevcuttur. Kalenin doğu, güney ve kuzey kısımları baştanbaşa tonozlu yapılarla birbirine bağlantılıdır.

Sirkeli Höyüğü: Ceyhan’ın Sirkeli Köyü’nde yer alır tarihin gölgesindeki Sirkeli Höyüğü. Konumu itibariyle Kilikya’nın en önemli höyüklerinden biridir. Höyüğün Ceyhan Nehrine bakan kuzey kayalıklarında Hitit Krallarından Muvattali’nin sakallı ve uzun elbiseli rölyefi görülür. Anadolu’nun en eski Hitit kabartmasıdır.

Yılan Kale: Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan önemli eserlerden biri olan Yılan Kale, dağ kale zincirinin ilk halkasıdır. Boyutları ve karmaşık tasarımı ile Ortaçağ'ın en etkileyici askeri yapıları arasında yer alır. Günümüze olabilecek en sağlam şekliyle ulaşan ihtişamlı kale, yapım karakteri, malzemesi ve Ortaçağ kalesi olması yönüyle Bizans'a dahil edilmektedir. Korunması kolay, düşürülmesi çok güç bir kale olarak bilinen Yılan Kale’nin çevresi dıştan 700 metredir. Görkemli duruşuyla Ceyhan’a anlam katan, Ovalık Kilikya'nın tarih boyunca önemli bir üssü olan Yılan Kale, halk arasındaki rivayetlerde ve kayalıklar üzerindeki gözü yukarılara çeken mimarisiyle ovadaki hakimiyetini sürdürmektedir.

Ceyhan’da Yapmadan Gelme

Doğa Yürüyüşü: Ceyhan – Adana’nın kuzeyini kaplayan Orta ve Doğu Toroslar, dağ ve doğa yürüyüşüne uygun koşullar sağlamaktadır. Ceyhan’ın doğal güzellikleri ve huzur kokan atmosferi içinde yürürken temiz havayı tüm hücrelerinizde hissedeceksiniz. Attığınız her adımda hafiflediğinizi ve sıfırlandığınızı fark etmek ise ayrı bir mutluluk verecek size.

Altın Koza Film Festivali: Ceyhan’a geldiyseniz ve Adana’da yapılan Altın Koza Film Festivalini tarihine denk düştüyse tatiliniz, uğramadan dönmeyin. Ünü Türkiye’yi aşan ve dünyaca bilinen, Çukurova’nın ürünü pamuğu simgeleyen ‘Altın Koza Film Festivali’ ilk kez 1969 yılında gerçekleştirildi. 1973 yılına kadar beş kez sinemaseverlerle buluştu. Ancak Altın Koza, ekonomik imkansızlıklar nedeniyle 18 yıl süren bir suskunluğa gömüldü. 1992 yılında Adana Belediyesi, Adanalılar ve sanat dünyasından gelen Altın Koza yeniden canlansın talebini sonuçsuz bırakmayarak, Türk sanat dünyasına yeniden armağan etti. 1992’den bu yana sanatseverleri buluşturan festival Adana’nın güzelliğine güzellik, rengine renk katıyor.

Ceyhan’da Yemeden Dönme

Renkliliğin, tarih ve doğal güzelliklerin şehri Adana’nın mutfağı zengin yemek çeşitliliği ve özel tatları bünyesinde barındırmasıyla ünlüdür. Mutfağın bu kadar zengin olmasının nedeni çeşitli kültürlerin etkisinde kalmasıdır. Ceyhan - Adana yemeklerinin en büyük özelliği un, bulgur, et ve çeşitli baharatların kullanılmasıdır. Aynı zamanda süt, yoğurt, peynir ve çökelek de bol miktarda kullanılmaktadır. Bunun yanında bol yeşillik, ezme, salata yenir ve mevsimine göre ayran veya yöreye özgü şalgam suyu içilir.

Ceyhan – Adana mutfağının leziz yöresel tatlarından bazıları; Adana kebabı, yüzük çorbası, süllüm, ekşili topalak, karakuş tatlısı, kabak çintmesi, içli köfte, sakatat dolması, mercimekli ıspanak başı ve sarımsaklı köftedir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.