• Bursa Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Bursa Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Bursa

Bursa, Osmanlı Devleti’ne uzun süre başkentlik yapan ve İstanbul’dan sonra Osmanlı eserlerinin en yoğun olduğu kentlerden biridir. Yeşil Bursa olarak tanınan şehir, merkezindeki camileri, tarihi eserleri ve yemyeşil doğası ile yıl boyunca yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapar. Yaz aylarında, Gemlik ve Mudanya gibi tatil yöreleri yoğunlaşırken, kış aylarında kayak severler Uludağ’ı tercih eder. Her tatil anlayışına uygun seçenekler vardır bu yeşillerin gölgesindeki, huzur veren şehirde.

Tarih ve yeşilin mucizevi birleşimi ile kaplı, kendine hayran bırakan dar sokakları, samimi insanları, dinginliği, masumluğu, sokakta özgürce top koşturan çocukları, yüzyıllık çınar ağaçları ile büyüler sizi Bursa. Bayırların çevrelediği sokaklarından bakıldığında her karede tarihe yolculuk yapmanız mümkün.

Bursa'da Görülecek Yerler

Yeşil Türbe: Bursa’nın en çok turist çeken, en huzur veren yerlerinden biridir Yeşil Türbe. Yüzyıllık ağaçların gölgelediği bahçesi, eşsiz mimarisi ve konumu ile ziyaret edenleri kendine hayran bırakır. Bursa’nın sembolüdür Yeşil Türbe ve şehrin her yerinden görünür. Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılan Yeşil Türbe’nin mimari Hacı İvaz Paşa’dır. I. Mehmet Çelebi türbeyi yaptırdıktan 40 gün sonra vefat etmiştir. Osmanlı mimarisinde tüm duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbe Yeşil Türbe’dir.

Koza Han: Koza Han, geniş dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan han’dır. Ihlamur kokuları kaplar her yanı, ipeğin zerafeti göz kamaştırır, ihtişamlı tarihi ele geçirir sizi bu büyüleyici güzellikteki handa. Güneşin başka aydınlattığı yaşayan tarihin avlusu fotoğraf sanatçılarının vazgeçilmezidir. 1491 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah'a İstanbul'daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Tam ortasında küçük ama muhteşem duruşu ile bir mescidin altında şadırvan vardır. Mağazalarında kaliteli, çeşitli ipek kumaşlar, ipek eşarplar, aksesuarların yanında sanatsal ürünler, çeyiz ve ev tekstili ürünleri, iç giyim, gümüş ve değerli hediyelik eşyaların satışı yapılmaktadır.

Ulu Cami: İhtişamlı duruşuyla görenleri kendine hayran bırakan Ulu Cami, Bursa’nın en görkemli ve en çok ziyaret edilen camisidir. Evliya Çelebi ’nin ifadesi ile Bursa’nın Ayasofyası’dır. Camii, Osmanlı Devleti ’nin dördüncü hükümdarı Yıldırım Bayezıd tarafından mimar Ali Neccar 'a 1396-1399 yılları arasında yaptırılmıştır.

Trilye: Mudanya ilçesinin 2400 nüfuslu bir beldesidir. Günümüzdeki adı Zeytinbağ’dır. Bizans’tan kalma Trilye adı ile anılır. Pencere önlerine konan yoğurt kaplarında renk renk çiçeklerin yetiştirildiği, arnavut kaldırımlı daracık sokaklarda, yosun kokusuyla kaybolur gider insan Trilye sokaklarında gezerken. Zeytin ve çam ağaçlarının kokusu birbirine karışır rüzgarda. Başınızı döndürür ve içinizi ferahlatır bu koku. Bursa’ya geldiyseniz, Trilye’ye uğramadan dönmeyin.

Cumalıkızık: Son dönemlerde birçok dizi ve filme konu olmasıyla ününe ün katmıştır Cumalıkızık. Uludağ’ın eteklerine kurulmuş 5 Kızık köyünden birisidir. Bir vakıf köyü olarak kurulan bu yerde tarihi doku çok iyi korunmuştur. Ünlü Cumalıkızık evleri moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, dar sokaklar bulunur.

Bursa'da Yapmadan Gelme

Sukaypark: Türkiye’nin ilk kablolu su kayağı tesisi olan Sukaypark, Bursa’nın Osmangazi ilçesindedir. Kışın Uludağ’da kar keyfi yaşayanlar, yazında Çukurca’daki Suni Göl üzerinde kayak keyfi yaşayacaklar.

Kayak: Türkiye’deki en popüler kayak merkezlerinden biridir Uludağ. Hem ulaşım kolaylığı, hem de büyüleyen güzelliği ile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor kış aylarında. Mis gibi kokan çam ağaçlarının üzeri karla kaplandığında tarifi imkansız bir güzellik kaplıyor her yanı. Eğer daha önce hiç kaymadıysanız, profesyonel hocalar eşliğinde kısa sürede öğrenebilir, kar’ın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Botanik Park Gezisi ve Bisiklet Turu: Bursa’nın güzelliğine güzellik katan bir dinlenme ve eğlenme alanıdır Botanik park. Bursa hayvanat bahçesinin yanında kurulan ve 1998 yılından beri kullanıma açık olan park 1. Derecede SİT alanı olup, bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık bir parktır. Park içinde yürüyüş yolları, kültürfizik aletleri, masa tenisi alanları ve otomobil pisti bulunur. Parkta bisiklet kiralamak mümkündür. Yemyeşil bir doğanın kucağında uzun bir bisiklet turu yapmak ziyaretinize renk katacak.

Bursa'da Yemeden Dönme

Bursa mutfağı çok zengindir ve birçok çeşidi bünyesinde barındırır. Çeşit zenginliği birçok etkene bağlıdır. Anadolu ve Orta Asya topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik, tarihsel süreç içindeki kültürler arası etkileşim ve Osmanlı saraylarında gelişen yeni tatlar, Bursa mutfak kültürünün oluşmasında rol oynamıştır. Tanınmasında büyük rol oynayan ve ününe ün katan Bursa mutfağı, günümüz Türk mutfağına armağan ettiği birçok yemek ve tatlıyla tanınmaktadır. İskender Kebap, İnegöl Köfte, Kemalpaşa talısı, pideli kebap, cevizli lokum, tahinli pide, höşmenim ve kestane şekeri Bursa ile anılan tatların başında gelir.

Türkiye'nin dört bir yanına yayılmasının yanı sıra, sınırları aşan ve uzun yolculuklara çıkıp Avrupa' ya, Avusturalya'ya, Rusya'ya kadar giden döner kebap ve kestane şekeri’nin memleketi Bursa' dır. Ayrıca Bursa'nın verimli topraklarında yetişen çilek, şeftali, kestane, zeytin de Bursa ile özdeşleşmiş ürünler arasındadır.

Yazıyı kısalt...

Bursa Otelleri

Kitapevi Otel
  • Özel Belgeli
  •  

Kitapevi Otel ( 1 km )

Kavaklı Mah. Burçüstü Sok. No:21 Bursa Merkez / Bursa Türkiye Kitapevi Otel, Bursa'daki Osmanlı sivil mimarisinin en iyi örneklerinden birini teşkil eder. Bursa Kitapevi Otel, antik
  • %96
  • 38 kullanıcı oy vermiş
  • 96 puan
  • "Muhteşem" 
  •  
Bu tesise son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi.
Kişi Başı

En
uygun

161

.52 TL

Oda-Kahvaltı
 
Kitapevi Otel161,5277096
 

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Yakınındaki Oteller