• Bartın Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Bartın Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Bartın

Antik adı Parthenion olan Bartın, bakire tanrıça Athena’ya izafeten almıştır ismini: Bakirekent. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz ormanları, denizi, güneşi, tarihi, yaylaları, milli parkları, şelaleleri, sıcakkanlı ve güler yüzlü insanları, toprak kokusunu daha da güzel kılan yağmurları, ağaçlar içinde bahçeli evleri, dar sokakları, gölgesinde huzur bulunan yüzyıllık çınar ağaçları ile her köşesi ayrı güzel cennet bir kenttir Bartın.

Adım attığınız anda kapılırsınız büyüsüne, ele geçirir sizi kusursuz güzelliği, kendinden emin ve ihtişamlı duruşu. Her şeyi geride bırakıp sadece sevdiklerinize ve kendinize zaman ayırmak istiyorsanız, Bartın aradığınız cennet. Tüm unutmak istediklerinizi unutturacak güzelliklere sahip bu büyülü şehir her şeye yeniden başlamanız için birçok fırsat sunuyor size. Rotanızı Bartın’a doğru kırın ve unutulmaz bir tatil için geri saymaya başlayın.

Bartın\'da Görülecek Yerler

Galla Pazarı (Garılar-Kadınlar Pazarı): Amasra’nın simgesi haline gelen pazar adını, bahçesinden ve elde ettiği sütten yoğurda, biberden domatese, çilekten vişneye kadar tazecik ürünleri burada pazarlayan kadınlardan almıştır. Amasra’da her salı ve cuma günleri kurulan Garıla Pazarı; bir yandan 200 yıllık bir geleneği yansıtırken, diğer yandan da kentli ve köylüyü kaynaştıran önemli bir pazar yeri olma özelliğini taşır.

Amasra Ağlayan Ağaç: Amasra’da en çok turist çeken yerlerden biri de, Boztepe’de bulunan Ağlayan Ağaç’tır. Denizden ve rutubetten aldığı nemi bünyesinde toplayarak yılda 3 veya 5 defa ilkbaharda nisan ve mayıs aylarında bu olayı gerçekleştirmektedir. Ağaç ağlamasını aldığı nemden dolayı yapraklarından çiselemesi, damlaması şeklinde yapmaktadır. Ağacın adı Selvi ağacıdır ve yaşının 300-350 yaş arası olduğu tahmin edilmektedir.

Boztepe: Rüzgar, dağ havasında harmanladığı yüzlerce çiçeğin ve ağacın kokusuyla başınızı döndürüyor bu cennetten kopup gelen tepede. Yeşil ve mavinin büyüleyici buluşması karşısında, gökkuşağı gibi rengarenk bir mutluluk doluyor ruhunuza.

Güneşin doğuşu başka, batışı başka bir güzel burada sanki. Gece yıldızlara uzanacak, dokunacak gibi hissediyorsunuz. Denizi saran yakamoz ve hayaller içinde kaybolup gitmek istiyorsunuz, gündüz içinizi ısıtan güneşe teslim oluyorsunuz. Ressamları büyüleyecek bir manzara, renk cümbüşü, şairlere ilham olacak bir güzellik Boztepe.

Göldere Şelalesi: Büyüleyici güzellikteki Göldere Şelalesi, Amasra’dan başlayarak Sinop’a kadar uzanan sahil yolu, sol yanında Karadeniz’in, sağ yanında yemyeşil yüksek dağların yer aldığı bol virajlı bir asfalttan devam ediyor. İnişler sırasında vadiden çıkan bir derenin denize döküldüğü noktada kurulan yerleşimlerle karşılaşılıyor ve bu akarsuların yarattığı şelalelerden de geçiliyor zaman zaman. Keşfedilmemiş bu coğrafi güzelliklerden biri de seyrine doyum olmayan Göldere Şelalesi. Amasra’ya geldiyseniz mutlaka uğrayın, su ve kuş sesleriyle ruhunuzu yıkayın.

Bartın\'da Yapmadan Gelme

Yamaç Paraşütü: Son yıllarda revaçta olan ve özellikle Akdeniz’de yapılan yamaç paraşütü, Karadeniz bölgesinde de, Çakraz’da yapılır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Bozköy Tepesi ile Delikli Şile yakınındaki Köyüstü tepesinin atlama için uygun noktalar olduğu tahmin edilmektedir.

Olta Balıkçılığı: Karadeniz bereketini esirgememiş Bartın’dan. Sahillerinde bol miktarda bulunan istavrit, çinakop, mezgit, lüfer, kalkan, palamut, kefal, zargana gibi balık türlerini değişik olta teknikleriyle yakalamak mümkündür. Olta balıkçılığı ile ilgilenenler için bir cennettir Bartın.

Doğa Yürüyüşü: Ortalama 1000 metre yükseklikte yeşile bürünmüş ormanlar, zengin flora, fauna ve muhteşem manzaralar ile birer çekim alanıdır Bartın yaylaları. Doğa yürüyüşü parkurları Karadeniz’de eşi benzeri görülmemiş manzaralar ve anılar bırakır gönüllerinizde. Sizde bu masal dünyasının içine yürümek isterseniz Bartın tüm misafirperverliğiyle sizleri bekliyor.

Yelken Turizmi: Bartın’a yakın olan Amasra ve çevresindeki koylar uygun rüzgarlarıyla hoş bir yelken parkurudur. Amasra Yelken Kulübü bu yönde gençlerinde eğitildiği yelken aktivitelerine ev sahipliği yapan önemli bir merkezdir.

Su Altı Dalışları: Karadeniz\'in Bartın\'a ait bölümü kristal duruluğunda ve turkuaz renkli suların da, batık zenginlikler bulundurur. Su altı keşifleri için batıklar ve su altı mağaraları gibi ideal alanlar vardır. El değmemiş bir hazine olan Bartın ve çevresinde özellikle son derece güzel dalış alanları bulunmaktadır.

Bartın\'da Yemeden Dönme

Bartın mutfağı üzerine yapılan araştırmalarda, 100’den fazla özgün yemek çeşidine rastlanmıştır. Bu da yöre mutfağının zenginliğini ortaya koyar. Yöreye özgü yemeklerin dışında, Karadeniz mutfağının tipik özelliklerini taşıyan bazı yemekler de Bartın mutfağının da başyemekleri arasındadır.

Birçok çeşidi bünyesinde barındıran Bartın mutfağında geleneksel olarak hamur işi, sebze yemekleri ve balık, beslenmenin temel ürünlerini oluşturur. Özellikle, kışlık-yazlık yiyecek gibi ayırımlar ve çeşitler azalsa da geleneksel kış yemekleri için, yöre ürünlerinden yazdan hazırlanan kışlık erzaklar arasında sucuk, kavurma, bulgur, domates ve fasulye kurusu, erişte, kuru yufka, keşkek, tarhana, pekmez, reçel, turşu, marmelat ve komposto ile sebze konserveleri önemli yer tutar.

Yöreye özgü en çok sevilen ve tüketilen yemekler arasında; Pirinçli Mantı, Çiğ Börek, Gartlaç, Çöven Ekmeği, Kırtıl, Halışka, Isbıt, Sütlü Armut, Pumpum Çorbası, Gelinteli gelir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Çevrede Neler Var

Gezilecek Yerler İnkumu Plajı (10 km)
Göldere Şelalesi (13 km)
Amasra Plajı (13 km)
Amasra Kalesi (13 km)
Yenice Ormanları (47 km)
Ulukaya Şelalesi (35 km)
Bulak Mağarası (48 km)
Gökgöl Mağarası (47 km)
Tokatlı Kanyonu (50 km)
Valla Kanyonu (65 km)

Ulaşım Zonguldak Havalimanı (25 km)