• Balgat Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Balgat Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Balgat

Ankara’nın kalbinin attığı Çankaya’ya bağlı bir semttir Balgat. Çok sayıda siyasi partinin genel merkezine ev sahipliği yapar. Mevlana Bulvarı, İnönü Bulvarı, İnönü Bulvarı ve Çetin Emeç Bulvarı çevreler önemli bir konuma sahip olan Balgat’ı.

Yükselen binalara, plazalara inat hala bir bölümünde devam eder komşuluk ilişkileri, sokak aralarında top koşturur çocuklar ve özgürdürler Balgat sokaklarında. Türkiye’nin nabzının attığı Çankaya’nın en önemli semtlerinden biri olan Balgat’ı görmeden, sokaklarında yürüyüp Ankara havasını solumadan tatilinizi noktalamayın. Balgat otel ve pansiyonları aile sıcaklığını hissettirecek ve tüm misafirperverliği ile karşılayacak sizleri.

Balgat’ta Yapmadan Gelme

Anıtkabir: Ankara ziyaretinizde görülmesi gereken yerlerin en başında gelir Türk halkının kalbinin attığı Anıtkabir. Görkemli duruşu ile Ankara’ya tepeden bakar ve kucaklar uçsuz bucaksız bozkırı. 9 yılda tamamlanmıştır. Kulelerinden kabartmalarına, heykellerinden süslemelerine her köşesinde başka bir anlam yüklüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı Anıtkabir’i ziyaret etmeden Ankara gezinizi sonlandırmayın.

Ankara Kalesi: Başkent Ankara’nın en önemli simgelerinden biridir şehre tepeden bakan Ankara Kalesi. Yapım tarihi bilinmemekle birlikte, şehrin geçmişi kadar eskilere dayandığı söylenebilir. Görkemli kelenin bulunduğu tepe yanındaki Hatip Çayı, Bent Deresinden 110 metre yüksekte yer alır. Günümüzde kalenin içinde çeşitli dönemlerden kalan eski Ankara Evleri bulunmaktadır. Görkemli duruşuyla büyüleyen kale, başkenti sarıp sarmalar, şehrin bekçiliğini yapar adeta.

Çankaya Atatürk Müzesi: Ankara’nın nabzının attığı Çankaya’nın simgelerinden biridir etrafı çam ağaçlarıyla kaplı, Türkiye Cumhurbaşkanlığı’nın ilk köşkü olan Atatürk Müzesi. Atatürk’ün Latife Hanım’la evlendiği 1923 yılında Mimar Vedat tarafından yapılan değişiklikler sonucu köşk bu şeklini almıştır. 1922 – 1923 yıllarında Atatürk bu köşkte oturmuştur. İki katlı taş bina olan köşk, 1950 yılında M. Kemal Atatürk’e ait eşyalarla birlikte müze haline getirilmiştir.

Balgat’ta Yapmadan Gelme

Eymir Gölü Gezisi: ODTÜ sahası içinde bulunur Ankara’nın nefes alma alanı olan ve şehrin güzelliğine güzellik katan Eymir Gölü. Ankara’da deniz özleminizi az da olsa giderip, şehir hayatından uzaklaşabileceğiniz, yürüyüş yapıp, bisikletle gezebileceğiniz parkurları vardır. Her mevsim ayrı güzellikler sunan Eymir Gölü’nü görmeden tatilinizi noktalamayın.

Zir Vadisi Gezisi: Ankara – Ayaş tarihi ipek yolu üzerindedir Sincan’a 6 km mesafedeki Zir Vadisi. Ortasından Zir Çayı geçer ve etrafı kayalarla çevrili, dar bir vadidir. Ünü Ankara sınırlarını aşıp, Türkiye’ye yayılan meşhur Ankara armudu bahçeleri vardır vadinin birçok yerinde. Yürüyüşünüz sırasında Kapadokya’yı andıran peri paçalarına rastlayabilir, Ermeni mezarlığını görebilirsiniz.

Balgat’ta Yemeden Dönme

Başkent Ankara mutfağı leziz yemeklerin süslediği sofraları ve birçok yöresel yemeği ile ün yapmış, adını duyurmuştur. Eski Ankara evlerinde mutfak evin büyük kısmını meydana getirirdi ve bir tarafında ocak, tandır, diğer tarafında kışlık erzakın muhafaza edildiği kiler bulunurdu.

Balgat – Ankara mutfağını oluşturan ve en bilinen yöresel tatlardan bazıları; katma aşı, Ankara sucuğu, Ankara tavası, çoban kavurması, ilişkik, papara ve kapama’dır. Ankara armudu, Ankara balı ve Ankara simidi (Kızılay simidi) ise ünü Türkiye’ye yayılan tatların başında gelir.

Yazıyı kısalt...