• Ayvalık Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Ayvalık Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Ayvalık

Huzur ve taze fesleğen kokan sokakları, sessiz koyları, enfes zeytinyağlı yemekleri, meşhur Ayvalık tostu, (O kadar bol malzemeli ki, öksüz doyuran tostu da diyebiliriz) Arnavut kaldırımlı sokaklarındaki cumbalı Rum evleri, güler yüzlü ve misafirperver halkı, mis gibi kokan ve büyüleyici güzellikteki çam ormanları, miskin kedileri, ip atlayan, top koşturan çocukları ile gidenleri büyüleyen cennetten bir köşe Ayvalık.

En zor zamanlarda insanın üstüne örtebileceği bir yorgan gibidir Ayvalık. Oraya gitmeyi bırakın, düşündüğünüz anda bile yok olur tüm sıkıntılarınız, dertleriniz. Ege’nin hafif esen rüzgarı alır götürür derdi, kederi, bırakır denize, gökyüzüne, kuş gibi hafiflersiniz bir anda… Orada kaldığınız her an yeni sürprizlere hazır olmalısınız. Bazen tarihi, bazen eşsiz güzellikteki doğası, bazen de koşulsuz bir sevgi ve içtenlikle evlerinin kapısını açan insanları ile şaşırtır ve mutlu eder sizi. Sonsuz bir güzellik ve sakinlik içinde keşfedilmeyi bekleyen yerler var Ayvalık’ta. Hayallerinizin de ötesinde bir tatil geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Kendinizi bırakın ve Ayvalık’ın size hazırladığı sürprizlere hazır olun…

Ayvalık otel seçenekleri tüm konuklar için ayrı zevkler sunuyor, size uygun tatili seçmek için hiç zorlanmayacaksınız. Ayvalık otellerinin samimiyetine kendinizi bırakın, ayağınızı uzatın ve huzura doyun...

Ayvalık’ta Görülecek Yerler

Şeytan Sofrası: Mis gibi kokan çam ormanlarıyla kaplı kampın yukarısındadır Şeytan Sofrası. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benziyor. En çok turist çeken yer ise, demir kafes içinde bulunan ve şeytana ait olduğu söylenen koca bir ayak izidir. Ayvalık adalarına hakim olan yüksek bir tepe de olan Şeytan Sofrası’nda özellikle güneşin doğuşu ve batışını izlemek sonsuz bir huzur ve mutluluk duygusu veriyor.

Cunda Adası: Bugünkü adı Alibey olan Cunda adası, Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlıdır. Ayvalık koyundaki 23 adanın içerisinde yerleşimin olduğu tek ada’dır. Türkiye'nin Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük adasıdır. Tarih ve doğa güzelliklerinin dışında harika bir ruhu ve enerjisi vardır Cunda Adası’nın. Adım attığınız anda uyum sağlarsınız sakin ve huzur kokan atmosferine ve yeniden başlarsınız her şeye.

Kozak Yaylası: Ayvalık’a kadar geldiyseniz en güzel yerlerinden olan Kozak Yaylası’nda piknik yapmadan, buz gibi suyundan içmeden, temiz havasını solumadan dönmeyin. Bergama ile Ayvalık arasında binlerce hektar üzerine yayılmış bir yayladır Kozak Yaylası. Bergama’ya 20 km uzaklıktaki yaylaya ister Ayvalık’tan, ister Bergama’dan gidebilirsiniz. 5 milyona yakın fıstık çamı ile kaplı bulunan yayla Ege’nin en büyüleyici, en tercih edilen piknik ve gezi yerlerinden biridir. Bölgedeki buz gibi yayla sularına ve çam havasına doyamazsınız. Bergama Krallığı’ndan beri fıstık çamına sahip bölgeden 800 tondan fazla fıstık elde ediliyor.

Taş Kahve: Taş kahve, Cunda adasında şehir merkezinin en güzel yerinde salaş ve şirin bir kahve’dir. Yaz kış hep aynı serinlikte olmasıyla ünlüdür. En işlek sahil yolu üzerindedir kahve. Kapısından içeri girip yüksek tavanlı taş kahve’nin kokusunu içine çektiğinizde, kahvehanenin kendine has ruhu sarar sizi. Gururludur, ağırbaşlıdır, yıllardır pek çok şeye göğüs germiştir ve siz gelip geçtikten sonra da var olmaya devam edecektir Taş kahve. Tahta masalarında o lezzetli kahvesinin tadı dilinizden kanınıza akarken, bu gurur da sizi ele geçirir. Ayvalık’a kadar geldiyseniz, bu şirin kahve’de kahve içip, iki lafın belini kırmadan dönmeyin.

Eski Ayvalık Evleri: Tarihe yolculuk yapmanızı sağlayan evlerin kapı tokmakları, kapıları, alınlıkları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği görülmeye değer. Ayvalık evleri gidenleri büyülüyor ve geçmişin tozlu sayfalarında yolculuğa çıkarıyor.

Ayvalık’ta Yapmadan Gelme

Doğa Yürüyüşü: Ayvalık’ta doğa yürüyüşü yaparken kafanızı kurcalayan, sizi üzen her şey çok gerilerde kalacak. Zeytin ve çam ağaçlarının kapladığı yollarda yürüyüş yaparken içinizi bir huzur kaplayacak. Toprak yolun hışırtısı ve rüzgarının esintisi ruhunuzu okşayacak. Yorgunluğunuzu atmak, toprak yollarda yürümek, Rum evlerinin fotoğraflarını çekmek ve zaman koridorunda yürümek için, Ayvalık’ta doğa yürüyüşü yapmanızı öneririz.

Dalış: Ayvalık dalış için birçok seçeneği bünyesinde barındırır. 60 dalış noktası olan Ayvalık ve civarı özellikle balıkadamlar tarafından tercih edilen bir dalış bölgesidir. Mercan reefleri açısından çok renkli zengin dip yapısı bulunan deniziyle, sualtı fotoğrafçıları tarafından da tercih ediliyor. Toplu veya özel kurslarla dalmayı öğrenerek Ayvalık’ın sualtı zenginliklerini keşfedebilir veya sualtı avcılığı yapabilirsiniz. Ayvalık'ta dalış deyince Midilli'ye kadar yaklaşan irili ufaklı adalar topluluğunu düşünmemiz gerekmektedir. Yörenin en popüler dalınacak adaları; Meline Adası, İncirli Ada, Kız Adası, Güneş Adası, Kara Oda, Batık Sığlığı.

Ayvalık’ta Yemeden Dönme

Ege Mutfağı içerisinde yer alsa da kendine özgü tatlar da vardır Ayvalık mutfağı’nda. Ancak Ayvalık, Ege yöresi içinde özellikle yemeği için gidilecek bir yer olma özelliğine sahip ender yerleşim merkezlerindendir. Ayvalık mutfağını yörede yetişen çok çeşitli otlar, sebzeler, balık ve deniz ürünleri belirler. Ve tabii zeytinyağı. Yaşayanların mübadil olduğu göz önüne alındığında Girit ve Midilli mutfağının etkisinin çok fazla olduğu görülür.

Ahtapot, kalamar, karides gibi deniz ürünleri buradaki restoranların kendi yöntemleriyle hazırlanıyor. Fırında kaşarlı midye, şarap soslu ahtapot, , karadiken, kaşarlı kalamar ızgara gibi çeşitlerin yanı sıra mantar ilaveli fener balığı kavurması, sirkeli kalamar, deniz kestanesi havyarı yiyebilirsiniz. Deniz ürünlerinin dışında yöresel otlar ile yapılan salata ve mezeleri de mutlaka deneyin. İstifno otu, ak kız, turp otu, enginar salatası, deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması, ısırgan otu salatası, bağla otu, aspariça otu en çok tüketilenler ve bilinenler arasında. Ayvalık, leziz peynirleriyle de ünlüdür. Sepet, mihaliç, lor peynirleri bunlardan bazılarıdır. Özellikle lor yaygın olarak tüketilir ve tatlısı bile yapılır. Ayvalık’ın çok özel tatlılarından biride zeytin tatlısıdır.

Yazıyı kısalt...

Ayvalık Otelleri

Ayvalık yakınında 1 adet otel bulundu.

 
Ferahi Evler Butik Otel
  • Butik Otel
  •  

Ferahi Evler Butik Otel ( 1 km )

Sakarya mah. Atatürk bulv. 20.sokak No:1,3,5 Ayvalık / Balıkesir Bir ayağınız medeniyette, diğer ayağınızsa doğayla iç içedir şehir merkezine yakın Ferahi Evler Butik Otel’de. 18
  • %97
  • 6 kullanıcı oy vermiş
  • 97 puan
  • "Muhteşem" 
  •  
Bu tesise son rezervasyon birkaç ay önce gerçekleştirildi.
Oda Fiyatı

En
uygun

110

.00 TL

Oda-Kahvaltı
 
Ferahi Evler Butik Otel110,0054797
 

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.

 
 
 
Yakınındaki Oteller
Bölgede Son Rezervasyon