• Ayaş Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Ayaş Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Ayaş

Limon bahçelerinin mis kokusu ile buram buram yükselen tarih kokusunun birbirine karıştığı Ayaş, Mersin’e 55 km mesafededir ve Erdemli’ye bağlıdır. Doğası, berrak denizi, sakinliği, huzur kokan atmosferi, gözlerinin içi gülen misafirperver halkı, fesleğen kokan sokakları, bahçe içinde limon ağaçlarıyla kaplı evleri, ağaçların gölgelediği yolları, sokaklarda özgürce top koşturan çocukları, miskin sokak kedileri ile hayallerinizden fırlamış gibidir.

Her sokak deniz kokar bu şirin belde de ve her köşebaşı bir sürprizle karşılar sizi. Attığınız her adımda rüzgar zeytin ağaçlarının kokusunu getirir peşinizden. Sakinliği, yüzyılara tanıklık eden tarihi, yeşilin binbir tonunu barındıran doğası, huzur veren ve mis gibi kokan havası ile düşlerinizi yeşertmeniz, sıfırlanmanız ve yeniden başlamanız için en özel yerlerden biridir Ayaş.

Ayaş’ta Görülecek Yerler

Erdemli: Mersin’in ilçesi olan yeşillikler içindeki Erdemli’nin etrafı mis kokulu çam ağaçları ile kaplıdır. Özellikle ilkbaharda ilçenin her yerini saran limon ve portakal ağaçlarının kokusu başınızı döndürür, uzun zamandır ilk defa nefes aldığınızı hissedersiniz iliklerinize kadar. Attığınız her adımda, rüzgar denizin kokusunu getirir peşinizden. Çeşit çeşit çiçeklerle bezenmiş sokakları, sıcakkanlı insanları, ağaçların gölgelediği yolları, huzur kokan sokakları ile ruhunuzu dinlendirir Erdemli.

Eliaussa Sebaste: Ayaş tatilinizde tarihe kısa bir yolculuk yapmak istiyorsanız, Eliaussa Sebaste kentini görmeden tatilinizi noktalamayın. Şehir İÖ II.yüzyıl sonlarında kurulmuştur. İmparatorun Zeytin Kenti anlamına gelen adıyla Elaiussa Sebaste Kenti, Hellenistik dönemde bugünkü Ayaş'ın olduğu yerde, anakaraya bağlantısı olan ve Ada olarak tanımlanan bir liman şehri olarak kurulmuştur. Korsanlara karşı kale ve surlarla korunmuştur bu kent. Ulaşımı kolay olan ve Antalya-Mersin karayolunun iki yanında yer alan Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropolü olan antik kenti gezerken MÖ 2. yy'da inşa edilen tiyatroyu, üzerinde bir kilisenin de bulunduğu agora, tapınak, su kemerleri, anıt mezarları, liman kompleksini, su deposunu, kaya mezarlarını, mezar odalarını, lahitleri ve liman hamamını görebilirsiniz.

Cennet – Cehennem Mağarası: Ünü Türkiye’yi aşmıştır büyüleyen güzellikteki Cennet ve Cehennem mağaralarının. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan çökükler, doğal yollarla oluşmuş Silifke-Narlıkuyu yakınlarında bulunan tarihi ve turistik çok derin mağaralardır. Aralarında 80 metre mesafe vardır. Limon ağaçlarıyla kaplı büyüleyen güzellikteki Ayaş'a 12 km uzaklıktaki Öküzlü, 11 km uzaktaki İmirzile ve 7 km uzaktaki Çatıören antik kentleri, hamam, tiyatro, duvar ve kaya kabartmaları ile sizi kendine hayran bırakacak.

Ayaş’ta Yapmadan Gelme

Mağara Turları: Ayaş ve çevresinde gezilecek birçok mağara ve antik kent bulunmaktadır. Tatilinize renk ve eğlence katarak aynı zamanda da tarihe yolculuk yapmak istiyorsanız, Anadolu'nun en iyi korunmuş nekropolü, limon bahçesi içindeki antik kent Elaiussa Sebaste’yi, Erdemli-Ayaş yakınlarında olan ve Türkiye'nin en uzun ikinci gezi galerisine sahip Dilek mağarasını, yanı başında bulunan Cennet ve Cehennem Mağaraları’nı gezerek Ayaş’ın, Mersin’in ruhuna daha yakından dokunacak ve daha çok seveceksiniz.

Doğa Yürüyüşü: Limon ağaçları ile bezenmiş yollarda yürürken Akdeniz’in mis gibi havasını soluyarak bol bol yürüyüş yapabilirsiniz. Toprak yollarda yürürken peşinizden gelen rüzgar aklınıza takılan tüm düşünceleri alıp götürecek ve attığınız her adımda daha da hafiflediğinizi hissedeceksiniz.

Ayaş’ta Yemeden Dönme

Ayaş mutfağı, ağırlıklı olarak sağlıklı ve hafif yemeklerden oluşuyor. Akdeniz'in leziz balık çeşitlerinin yanında yöreye özgü olan kaya koruğu otu, bol yeşillik, yörenin sulu ve mis kokulu limonlarıyla tatlandırılan veya nar ekşili ve sarımsaklı roka salatası, sonrasında ise kabak tatlısını en tercih edilen tatlar arasında.

Ayaş’ın geleneksel lezzetlerinden bazıları ise; dolaz, cızlama, batırık, palize, keşkek, tava kebabı, çileme, topalak, maş çorbası, övelemeç’tir.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.