• Arsuz Otelleri - Otel Fiyatları
  •  

Arsuz Otelleri - Otel Fiyatları

Otelleri Göster >

Arsuz

Akdeniz’e bakan altın sarısı kumsalları, masmavi denizi, yeşilin binbir tonuna sahip ormanları, telaşsızca yaşayıp giden insanları, gülümseyen güneşi ile bir yeryüzü cennetidir adeta Arsuz. Tarih boyunca çeşitli inançlara sahip pek çok millete ev sahipliği yapan bölgede birçok sanatçı yetiştirecek zengin bir kültür birikimi meydana gelmiştir. Ele geçen kalıntılara ve yazılı kaynaklara göre ise Arsuz'un en parlak dönemini Romalılar döneminde yaşadığını açıklamaktadır.

Doğanın en güzel renklerinin eşsiz uyumundaki Arsuz’da Hicri takvime göre 17 mart, Miladi takvime göre 30 martta halk arasında Yumurta Bayramı olarak kutlanan şenlikler baharın müjdecisidir. Birbirinden güzel ve konforlu Arsuz otellerinde konaklarken, Akdeniz'e farklı bir açıdan bakma şansına sahip olacaksınız. Akdeniz'in masmavi ve berrak denizi ayaklarınızın altına serilecek.

Arsuz’da Görülecek Yerler

Meryem Ana Havuzu: Arsuz mevkiindeki Hacıahmetler Köyü’ne 8 kilometre mesafede yer alan, halk arasında Seydi olarak da bilinen Meryem Ana Havuzu, bölgenin en dikkat çeken ve en çok ziyaretçi alan yerlerinden biridir. Hristiyan inanışına göre Meryem Ana, Kudüs’ten Efes Antik Kenti'ne yürürken bu noktada durmuş, sıcak ve suyun aktığı gölde yıkanmıştır. Gölde akan soğuk suyun kutsallığı, sıcak suyun ise günahı simgelediğine inanılmıştır. Aynı zamanda Meryem Ana bu bölgeye geldiğinde oruç tutmaktadır. Orucunu açmak için etrafa bakınırken sudan taşa bir balık atlamıştır ve güneş ışığında pişmiştir ve Meryem Ana karnını doyurmuştur. İşte bu nedenle her yıl Hristiyanlarca 14 Ağustos’ta Meryem Ana Havuzu’nda bayram ibadetleri yapılmaktadır. Hac olarak kabul edilen Seydi, ziyaretçi bakımından oldukça yoğundur. Mistik bir havası olan Meryem Ana Havuzu’nu görmeden, tarihe kısa bir yolculuk yapmadan dönmeyin.

İskenderun: Arsuz’un güzelliği, renkliliği Amanos Dağları’nın eteklerinde 5 kilometre boyunca uzanan bir ovada kurulmuş olan İskenderun’dan gelir. Geçmişe ışık tutan tarihi, mavi ve yeşilin her tonunu barındıran doğal güzellikleri, birbirinden leziz yemeklere ev sahipliği yapan mutfağı ile mıknatıs gibi çeker bu güzeller güzeli ilçe. Akdeniz’in kıyısında yer alan ve Hatay’ın en büyük ilçesi olan İskenderun ülkemizin en büyük 4.cü limanıdır. Denize açılan sokakları, narenciye bahçeleri, sarmaşıkların gölgesindeki bahçeli evleri, sıcaktan kaçıp, ağaçların gölgesinde miskinlik yapan kedileri, temiz havası ve deniz kokan, huzur kokan atmosferi ile aradığınız sakinliği bulabileceğiniz bir yerdir İskenderun.

Payas Kalesi: İskenderun’un en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Payas Kalesi’nin Haçlılar ve Cenevizliler döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Yapı malzemesine göre ise tamamı bir Osmanlı Kalesi’dir. Tarihin gölgesindeki bu görkemli kale, başta Evliya Çelebi olmak üzere bir dönem birçok seyyahın ilgi odağı olmuştur. Payas Kalesi, Türk hakimiyetine girdiği dönemlerde oldukça harap bir durumdaymış ve Payas mevkiinin önemi artınca onarımı yapılmıştır. Yabancı gemilerin su ihtiyaçlarını karşılayan kale denize yakın olmasından dolayı 2.ci Sultan Selim döneminde buraya gümrük, tersane ve iskele yapılarak uzun yıllar kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında cezaevi olarak da kullanılan kalede Namık Kemal de bir süre hapsedilmiştir.

Doğa ile iç içe olan Arsuz otelleri yaz aylarında açık olduğu gibi kış aylarında a hizmet veriyor. Akdeniz'in neredeyse hiç soğumayan havasının en çok hissedildiği yerlerden biri olan Arsuz, her mevsim sunduğu güzelliklerle gönlünüzü fethedecek.

Arsuz’da Yapmadan Gelme

Yamaç Paraşütü: Arsuz ve İskenderun çevresinde yapılabilecek en renkli, en eğlenceli aktivitelerden biridir yamaç paraşütü. İhtişamlı duruşuyla kendine hayran bırakan Amanos Dağları’nın yüksek alanlarında yamaç paraşütü yapıp, İskenderun’un, Arsuz’un doğal güzelliklerine daha yakından şahit olabilirsiniz. Ayrıca Avanos Dağları, doğa yürüyüşü, av turizmi ve yayla turizmi içinde ideal bir yerdir.

Doğa Yürüyüşü: Arsuz ve çevresinde doğa ile iç içe olup, yürüyüş yapabileceğiniz birçok parkur mevcuttur. Ama bu parkurlardan en çok tercih edileni Amanos dağlarındaki yüksek alanlarda yapılan doğa yürüyüşüdür. Temiz havayı tüm hücrelerinizde hissetmek ve doğanın sesini dinlemek istiyorsanız, Arsuz’da doğa yürüyüşü yapmayı deneyin.

Arsuz’da Yemeden Dönme

Ünü ülke sınırlarını aşmış HatayAntakya mutfağı ile benzer bir mutfaktır Arsuz mutfağı. Birbirinden leziz yemeklerin oluşturduğu yöre mutfağında Anadolu motiflerinden kopmadan, Ortadoğu ve Akdeniz esintileri taşıdığı görülür. En önemli kültürü kahvaltı kültürü ile ortaya çıkar. Diğer taraftan, Ege ve Karadeniz kültüründe yer alan sebze ve otlar, doğunun et, güneydoğunun tatlı kültürü Arsuz’un zengin mutfağında yerini almıştır.

Renkli ve leziz bir mutfağa sahip olan Arsuz’daki yöresel tatlardan bazıları; taze çökelek salatası, kaytaz böreği, mumbar dolması, zahter salatası, kabak yoğurtlama ve bezirgani salatasıdır.

Yazıyı kısalt...

Lokasyon ya da otel adı ile arama yap.